Skip to main content

Jak rozpoznać fundusz indeksowy?

Według jednego z inwestycyjnych bon motów odpowiedź na pytanie „Jak rozpoznać fundusz pasywny?” brzmi: „Ma niewypalcowaną klawiaturę”.

Pomijając oczywisty fakt, iż nie jest to prawda, pojawia się inne, ważniejsze pytanie – w jaki sposób rozpoznać fundusz pasywny (indeksowy)? Dla osób dobrze zorientowanych w tematyce inwestycji indeksowych odpowiedź na to pytanie jest trywialna, jednak dla większości inwestorów, którzy mają niewielkie lub wręcz żadne doświadczenie na rynku inwestycji finansowych (w szczególności za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych), może wcale nie być taka oczywista.

Poniższe opracowanie, pierwsze w cyklu, zawiera analizę 34 krajowych funduszy indeksowych właśnie pod kątem ich przejrzystości w zakresie identyfikacji charakteru funduszu na podstawie samej jego nazwy i materiałów informacyjnych (marketingowych) oraz w zakresie obecności nazwy odzwierciedlanego indeksu. Zawiera także sugestie zmian, jakie należałoby wprowadzić w tych obszarach, aby fundusze indeksowe były lepiej identyfikowalne, co stanowiłoby korzyść zarówno dla inwestorów, jak i dla towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.