- 30 sierpnia br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zadebiutował nowy produkt typu Exchange Traded Commodities (ETC)
- Nowy produkt oferuje ekspozycję na fizyczne złoto pozyskiwane w sposób odpowiedzialny i przechowywane w brytyjskiej Mennicy Królewskiej
- Emitentem pierwszego na GPW ETC na fizyczne złoto jest europejska platforma ETF – HANetf
Od kilku dni inwestorzy obecni na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) mają możliwość zakupu kolejnego produktu inwestycyjnego – ETC. To instrument pasywny, zabezpieczony fizycznym surowcem. W przypadku pierwszego ETC notowanego na warszawskim parkiecie, instrumentem bazowym jest złoto.
– Jest to nie tylko debiut nowego produktu, ale również nowej kategorii produktów. W historii GPW nie mieliśmy jeszcze instrumentów typu Exchange Traded Commodities, w tym przypadku jest to instrument oparty o fizyczne złoto. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zabiegała o debiut pierwszego ETC, ponieważ zależy nam na rozszerzaniu oferty dostępnych dla inwestorów instrumentów finansowych, również aby mogli dywersyfikować swoje portfele, a także uwzględniać w nich dywersyfikację geograficzną czy tematyczną. ETC na fizyczne złoto wpisuje się w nasz cel – powiedziała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych. – Myślę, że z punktu widzenia Polaków złoto jest interesującym celem inwestycyjnym i zwykle postrzegane jest tym lepiej, im czasy są mniej pewne czy bardziej wymagające. W związku z tym uważamy, że możemy zainteresować tym produktem, nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale także inwestorów indywidualnych – dodała Izabela Olszewska.
Emitentem pierwszego ETC na GPW jest europejska platforma HANetf.
– HANetf jest emitentem ETF-ów typu white label co oznacza, że pomagamy innym podmiotom, takim jak banki, fundusze emerytalne, zarządzający majątkami lub firmom takim jak Royal Mint w emitowaniu produktów typu ETF czy ETC na lokalnych giełdach papierów wartościowych – powiedział Nik Bienkowski, Co-Founder & Co-CEO HANetf.
Nowy produkt wprowadzony przez HANetf to odpowiedź na obserwowane zainteresowanie międzynarodowych inwestorów, które zapewne nie różni się od postawy polskich inwestorów.
– W trudniejszych czasach, gdy gospodarka nie radzi sobie tak dobrze albo mamy wysoką inflację, zmiany stóp procentowych, złoto może pełnić ważną rolę w dywersyfikacji portfela aktywów. Właśnie tak historycznie traktowali je inwestorzy. Obecnie, jesteśmy w takiej sytuacji, gdy stopy procentowe wzrosły po raz pierwszy od wielu lat. Część inwestorów nie ma jasności, w którą stronę podąży rynek akcji lub gospodarka w ogóle. W tym kontekście uważamy, że spojrzenie w stronę złota jest dobrym pomysłem – dodał Andre Voinea, Director, Head of German Speaking Regions, HANetf
To co wyróżnia nowy ETC od innych instrumentów finansowych, takich jak produkty strukturyzowane notowane na GPW i oparte o złoto, to jego zabezpieczenie fizycznym złotem.
– Instrument ten funkcjonuje w taki sposób, że aktywa inwestycyjne, czyli to co emitent zakupi za nasze pieniądze, przechowywane jest w formie złotych sztabek w brytyjskiej mennicy państwowej, wydzielone od jego aktywów i audytowane regularnie przez niezależny trzeci podmiot. Mamy zatem pewność, że nasz certyfikat ETC, który kupiliśmy na Giełdzie odpowiada realnej wartości złota oraz realnym sztabkom złota przechowywanym w skarbcu, a także, że cena tego certyfikatu podąża 1:1 za ceną złota. Jeden ETC to 0,01 uncji złota (…) – dodał Marcin Opoka, GPW.
Złoto, będące zabezpieczeniem pierwszego ETC na GPW, jest pozyskiwane z zachowaniem najwyższej staranności w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA, dzięki czemu inwestor ma pewność, że pochodzi ono z legalnych źródeł w regionach wolnych od konfliktów.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.