Skip to main content

inPZU ma już 5 lat!

5 lat temu wywołaliśmy w Polsce małą rewolucję – uruchomiliśmy platformę inwestycyjną inPZU oraz fundusze indeksowe z najniższą wówczas na polskim rynku opłatą za zarządzanie. Obecnie posiadamy już największą w Polsce ofertę funduszy indeksowych, a pasywna rewolucja w TFI PZU nadal trwa.

Platforma inPZU umożliwiająca szybkie i intuicyjne pomnażanie oszczędności online ujrzała światło dzienne dokładnie w październiku 2018 r. Równocześnie do sprzedaży trafiło pierwszych sześć funduszy indeksowych skupionych pod marką inPZU. Ich celem nie było pobicie benchmarku – jak w funduszach aktywnie zarządzanych – ale jak najdokładniejsze odzwierciedlenie wyniku śledzonego indeksu. W rezultacie polscy inwestorzy po raz pierwszy zyskali tak łatwy i szeroki dostęp do cenionych i popularnych na świecie strategii pasywnych.

Rewolucyjna, jak na tamte czasy, była również niska opłata za zarządzenie. Opłaty pobierane wówczas przez fundusze inwestycyjne były wówczas istotnie wyższe niż dziś i rosły proporcjonalnie wraz z poziomem ryzyka danej strategii (najwyższe były w funduszach akcyjnych). Fundusze indeksowe inPZU jako pierwsze w Polsce zaoferowały stałą opłatę w wysokości zaledwie 0,5% – niezależnie od ich profilu.

W ciągu ostatnich pięciu lat oferta inwestowania pasywnego w TFI PZU poszerzyła się kilkukrotnie. W styczniu 2020 r. uruchomiliśmy 3 nowe fundusze (w tym inPZU Akcje CEE Plus, we współpracy z GPW). Rok później powiększyliśmy ofertę o 7 funduszy, w tym InPZU Akcje Sektora Zielonej Energii – pierwszy w ofercie naszego TFI fundusz promujący aspekty środowiskowe, zgodnie z art. 8 SFDR. W październiku br. w parasolu inPZU SFIO pojawiło się kolejnych 6 funduszy dających ekspozycję na perspektywiczne segmenty rynku i tematy inwestycyjne.

– Wprowadzenie funduszy indeksowych inPZU było momentem przełomowym dla polskiego rynku. Stanowiło odpowiedź na potrzeby inwestorów, którzy poza aktywnymi strategiami czy dedykowanymi portfelami coraz częściej poszukiwali prostych i niskokosztowych rozwiązań. W ciągu tych pięciu lat zrobiliśmy bardzo wiele w zakresie popularyzacji inwestowania pasywnego w Polsce, ale rewolucja, którą zapoczątkowaliśmy, nadal trwa. Przed nami kolejne ambitne cele związane z rozwojem oferty, dystrybucji i samej platformy inPZU – mówi Robert Zima, prezes zarządu TFI PZU.

Dziś pod marką inPZU oferujemy inwestorom aż 22 fundusze indeksowe dające ekspozycję na różne klasy aktywów z całego świata. To najszersza i najbardziej kompleksowa oferta w Polsce. Inwestorzy mają do dyspozycji: 9 akcyjnych sektorowych/tematycznych, 7 obligacyjnych (w tym fundusz zielonych obligacji), 6 akcyjnych regionalnych.

Wszystkie nasze fundusze pasywne są dostępne na platformie inwestycyjnej inPZU, która umożliwia wygodne inwestowanie 24h/7. Minimalna wpłata, niezależnie od liczby wybranych strategii, to jedynie 100 zł. Do dyspozycji inwestora są także gotowe portfele modelowe.

One Reply to “inPZU ma już 5 lat!”

  1. Jak ja nienawidze tego 0,5%. Czas chyba nacisnąć na KNF by w materiałach prasowych funduszy był wymóg podawania WKC lub Kosztów bieżących. Skoro RRSO wyszlo to czas sie zabrac za oszukiwanie inwestorów przez TFI

Twój email nie zostanie opublikowany.