Skip to main content

Dwa nowe innowacyjne fundusze ETF Global X

W końcu lipca na NYSE Arca rozpoczęły się notowania dwóch kolejnych innowacyjnych funduszy ETF nowojorskiego providera Global X.

23 lipca uruchomiony został Global X Lithium ETF – pierwszy na świecie fundusz tego typu, który oferuje inwestorom dostęp do przemysłu surowcowego kluczowego z punktu widzenia energii odnawialnej i ochrony środowiska. Jest on bezpośrednio skorelowany z rynkiem energii odnawialnej, w tym z takimi rynkami jak rynek samochodów napędzanych energią elektryczną oraz rynek przechowywania energii. Global X Lithium ETF naśladuje opracowany przez Structured Solutions AG Solactive Global Lithium Index, który ma za zadanie odzwierciedlać wyniki największych na świecie i najbardziej płynnych (z punktu widzenia rynku akcji) przedsiębiorstw zajmujących się produkcją baterii oraz wydobywaniem i oczyszczaniem litu. Dzięki temu inwestorzy uzyskali dostęp do firm reprezentujących cały łańcuch wartości na tym rynku – począwszy od wydobycia i rafinacji tego metalu aż po produkcję baterii litowo-jonowych.

13 lipca największy udział w portfelu funduszu, który łącznie obejmuje 20 spółek, posiadali producenci litu z Chile (SQM) oraz ze Stanów Zjednoczonych (FMC Corporation i Rockwood Holdings). 51% składu portfela stanowią producenci baterii litowych, a 49% firmy wydobywcze. W strukturze geograficznej dominują spółki z USA (49%), Chile (20%) i Japonii (10%). Całkowite koszty (total expense ratio) tego funduszu wynoszą 0,75%.

Global X planuje wprowadzić na NYSE Arca jeszcze dwa inne fundusze ETF posiadające ekspozycję na rynek metali: Global X Uranium ETF i Global X Aluminum ETF.

29 lipca na NYSE Arca adebiutował Global X Brazil Financials ETF – kolejny z serii funduszy ETF zorientowanych na rynek brazylijski (w czerwcu Global X uruchomił fundusze Global X Brazil Consumer ETF i Brazil Mid Cap ETF). To pierwszy exchange-traded fund pozwalający na partycypację w zyskach szybko rosnącego brazylijskiego sektora finansowego. Fundusz replikuje stworzony przez Structured Solutions AG Solactive Brazil Financials Index, który został tak zaprojektowany, aby odzwierciedlać zachowanie spółek branży finansowej w Brazylii. Po trwającej dekadę restrukturyzacji sektora finansowego, Brazylia jest obecnie centrum finansowym regionu. Według danych BNamericals wartość portfela kredytowego brazylijskich banków jest daleko większa niż jakiegokolwiek kraju Ameryki Łacińskiej i aż pięciokrotnie większa niż drugiego w tym zestawieniu Meksyku. Według danych Dealogic w pierwszym kwartale 2010 roku wartość transakcji fuzji i przejęć (M&A) wyniosła 37,8 mld USD i była dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z kolei według Itau Unibanco wartość inwestycji finansowych w Brazylii do 2020 roku powinna rosnąć w tempie 22% rocznie. Obecnie największym funduszem ETF zorientowanym na rynek brazylijski jest iShares MSCI Brazil ETF (posiada w portfelu akcje 80 firm), którego aktywa sięgają 9,48 mld USD.

20 lipca największy udział w portfelu funduszu, który łącznie obejmuje 25 firm, posiadały Itau Unibanco, Banco Bradesco i Banco do Brasil. 44% składu portfela stanowią banki, 33% spółki z sektora nieruchomości, 16% firmy zajmujące się usługami finansowymi, zaś 7% frmy ubezpieczeniowe. Całkowite koszty (total expense ratio) tego funduszu wynoszą 0,77%.

Global X planuje wprowadzić na rynek jeszcze trzy inne sektorowe fundusze ETF rynku brazylijskiego: Global X Brazil Industrials ETF, Global X Brazil Materials ETF i Global X Brazil Utilities ETF.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.