Skip to main content

Aktywa ETF/ETP w USA przekroczyły poziom 2 bilionów dolarów

Według danych portalu ETF.com oraz spółki ETFGI monitorującej globalny rynek funduszy ETFs (exchange-traded funds) i instrumentów typu ETPs (exchange-traded products) w dniu wczorajszym (tj. 22 grudnia 2014 r.) wartość aktywów zainwestowana w ww. instrumenty finansowe notowane na giełdach w Stanach Zjednoczonych przekroczyła po raz pierwszy w historii poziom 2 bilionów dolarów. Bezpośrednią przyczyną tego faktu był ogromny napływ nowego kapitału do akcyjnych funduszy ETF posiadających ekspozycję na rynek amerykański w miniony poniedziałek. Według danych portalu ETF.com 22 grudnia do tego typu instrumentów napłynęło netto ponad 13,9 mld USD, z czego zdecydowana większość (prawie 12,7 mld USD) trafiła do najstarszego amerykańskiego ETF-a – SPDR S&P 500 ETF Trust (jego aktywa wynoszą obecnie niemal 215 mld USD – jest to największy fundusz ETF na świecie).

Osiągnięcie pierwszego biliona dolarów zabrało amerykańskiemu rynkowi ETFs/ETPs 18 lat (poczynając od 1993, kiedy to uruchomiony został i wprowadzony na giełdę pierwszy tego rodzaju instrument – Standard & Poor`s Depositary Receipts (obecnie – SPDR S&P 500 ETF Trust)). Tymczasem kolejny bilion dolarów został osiągnięty po zaledwie trzech kolejnych latach – pokazuje to jak dynamicznie rozwija się w ostatnim okresie tamtejszy rynek instrumentów finansowych typu ETF i ETP. Dla porównania aktywa funduszy hedgingowych wynoszą obecnie ok. 3 bln USD, zaś aktywa klasycznych otwartych funduszy inwestycyjnych ok. 15 bln USD.

Rok 2014 był bardzo udany dla amerykańskiego rynku ETFs/ETPs. Wskutek korzystnej koniunktury na rynkach finansowych oraz napływu nowych środków do ETFs/ETPs aktywa ulokowane w tych produktach finansowych wzrosły w tym roku o 18% – z 1698 mld USD do 2007 mld USD (stan na dzień 22 grudnia). Od początku 2014 r. napływ netto kapitału do znajdujących się w obrocie na amerykańskich parkietach ETFs i ETPs wyniósł aż 232 mld USD – tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord (dotyczący całego 2013 r.) wynoszący 190 mld USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.