Skip to main content

iShares planuje wejście do Polski

Według informacji opublikowanej w poniedziałkowym wydaniu „Pulsu Biznesu” („Pora na fundusze ETF”) największy na świecie i w Europie provider funduszy typu ETF planuje wejście na polski rynek finansowy w 2011 r.

Według cytowanego przez gazetę Dirka Klee (Country Head of Germany, Austria and Eastern Europe w BlackRock) spółka przygląda się możliwości wejścia do naszego kraju, bada potencjał rynku i weryfikuje jaka konstrukcja produktu byłaby optymalna. BlackRock zastanawia się, czy wprowadzać swoje ETF-y (funkcjonujące pod marką iShares) na GPW w Warszawie, czy też zapewnić do nich dostęp dla polskich inwestorów za pośrednictwem innej giełdy. iShares zamierza zaoferować polskim inwestorom znacznie więcej niż jeden exchange-traded fund.

iShares jest liderem światowego i europejskiego rynku funduszy typu ETF. Globalnie w jego ofercie znajduje się 437 ETF-ów posiadających ekspozycję na rynki akcji, papierów dłużnych oraz towarów. Instrumenty te są notowane na 19 giełdach papierów wartościowych na świecie. Według danych o rynku exchange-traded funds na świecie gromadzonych, opracowywanych i publikowanych przez BlackRock, w końcu III kwartału 2010 r. łączne aktywa funduszy iShares na świecie wynosiły 534,6 mld USD, co dawało temu podmiotowi 45,3% rynku (drugi provider funduszy ETF na świecie – State Street Global Advisors – miał tylko 13,9% udziału w rynku). W Europie iShares oferuje 176 ETF-ów (posiadają one w sumie 754 linii notowań), których łączne aktywa sięgają 91,9 mld USD, co stanowi 35,9% europejskiego rynku ETF-ów. Trzy największe ETF-y iShares w Europie to: iShares S&P 500 (6,9 mld USD), iShares FTSE 100 (5,6 mld USD) oraz iShares Markit iBoxx Euro Corporate Bond (5,2 mld USD). W ofercie tego providera znajduje się także jeden ETF (notowany na NYSE Arca) posiadający ekspozycję na polski rynek akcji – jest to funkcjonujący od maja br. iShares MSCI Poland Investable Market Index Fund, który dotychczas zgromadził aktywa warte 80 mln USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.