Według informacji opublikowanej w poniedziałkowym wydaniu „Pulsu Biznesu” („Pora na fundusze ETF”) największy na świecie i w Europie provider funduszy typu ETF planuje wejście na polski rynek finansowy w 2011 r.
Według cytowanego przez gazetę Dirka Klee (Country Head of Germany, Austria and Eastern Europe w BlackRock) spółka przygląda się możliwości wejścia do naszego kraju, bada potencjał rynku i weryfikuje jaka konstrukcja produktu byłaby optymalna. BlackRock zastanawia się, czy wprowadzać swoje ETF-y (funkcjonujące pod marką iShares) na GPW w Warszawie, czy też zapewnić do nich dostęp dla polskich inwestorów za pośrednictwem innej giełdy. iShares zamierza zaoferować polskim inwestorom znacznie więcej niż jeden exchange-traded fund.
iShares jest liderem światowego i europejskiego rynku funduszy typu ETF. Globalnie w jego ofercie znajduje się 437 ETF-ów posiadających ekspozycję na rynki akcji, papierów dłużnych oraz towarów. Instrumenty te są notowane na 19 giełdach papierów wartościowych na świecie. Według danych o rynku exchange-traded funds na świecie gromadzonych, opracowywanych i publikowanych przez BlackRock, w końcu III kwartału 2010 r. łączne aktywa funduszy iShares na świecie wynosiły 534,6 mld USD, co dawało temu podmiotowi 45,3% rynku (drugi provider funduszy ETF na świecie – State Street Global Advisors – miał tylko 13,9% udziału w rynku). W Europie iShares oferuje 176 ETF-ów (posiadają one w sumie 754 linii notowań), których łączne aktywa sięgają 91,9 mld USD, co stanowi 35,9% europejskiego rynku ETF-ów. Trzy największe ETF-y iShares w Europie to: iShares S&P 500 (6,9 mld USD), iShares FTSE 100 (5,6 mld USD) oraz iShares Markit iBoxx Euro Corporate Bond (5,2 mld USD). W ofercie tego providera znajduje się także jeden ETF (notowany na NYSE Arca) posiadający ekspozycję na polski rynek akcji – jest to funkcjonujący od maja br. iShares MSCI Poland Investable Market Index Fund, który dotychczas zgromadził aktywa warte 80 mln USD.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.