Skip to main content

Fundusz inPZU Akcje Sektora Informatycznego wśród liderów po maju

Perspektywa zbliżającej się wielkimi krokami rewolucji związanej z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) wywołała hossę na akcjach technologicznych gigantów z USA. Skorzystał na tym fundusz indeksowy inPZU Akcje Sektora Informatycznego, który na koniec maja br. uplasował się na szczytach tabeli wynikowej w swojej kategorii.

Rok 2022 okazał się wyjątkowo zły dla amerykańskich spółek technologicznych, a skupiający je indeks Nasdaq Composite zaliczył najgorszy rok od czasów ostatniego globalnego kryzysu finansowego. W tym roku sytuacja uległa diametralnemu odwróceniu. Na fali spektakularnego sukcesu chatbota ChatGPT giganci technologiczni zza Atlantyku rozpoczęli „wyścig zbrojeń”, a ich notowania giełdowe ruszyły na północ, napędzając wzrosty na szerokim rynku akcji w USA.

Na świetnej koniunkturze w sektorze spółek technologicznych skorzystał inPZU Akcje Sektora Informatycznego, który dąży do odzwierciedlenia stopy zwrotu indeksu MSCI World Information Technology Net Total Return USDOd początku roku do 31 maja br. nasz fundusz technologiczny zyskał 31,07% (+16,06% w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy). Według danych portalu Analizy.pl to najlepszy wynik wśród funduszy z grupy porównawczej (akcji zagranicznych sektorowych pozostałe PLN), ale również drugi najlepszy wynik wśród wszystkich funduszy inwestycyjnych otwartych w Polsce.

Skalę tegorocznego ruchu wzrostowego na amerykańskiej giełdzie (indeks S&P 500 zyskał prawie 10%) należy uznać za imponującą zważywszy na to, że przyczyniło się do tego zaledwie siedem spółek technologicznych stawiających na wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w swojej działalności oraz wytwarzających produkty potrzebne do jej rozwoju (Amazon, Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia, Tesla).

Poza rozgrywaniem przez inwestorów tematu sztucznej inteligencji na dobre zachowanie akcji spółek technologicznych w br. wpływają też inne czynniki, w tym:

  • Mocne bilanse spółek big tech – dzięki dużym zasobom środków pieniężnych spółki te są w mniejszym stopniu podatne na restrykcyjną politykę banków centralnych.
  • Rosnące oczekiwania na zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, który w ocenie inwestorów poprawia perspektywy całego sektora technologicznego.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.