Skip to main content

Trzeci najwyższy napływ netto kapitału do europejskich ETFs/ETPs w historii

Mimo iż sierpniowa koniunktura na rynkach finansowych okazała się bardzo zmienna, miniony miesiąc – według danych zgromadzonych przez spółkę ETFGI – był już jedenastym z kolei, w którym odnotowano dodatni (+11,5 mld USD) napływ netto kapitału do funduszy ETF i innych instrumentów typu ETP (exchange-traded product) notowanych na europejskich parkietach; był to również trzeci najlepszy rezultat w historii tego rynku. W największym stopniu do tego sukcesu przyczyniły się akcyjne ETFs/ETPs, do których napłynęło netto 7,8 mld USD. Giełdowe instrumenty typu ETF i ETP posiadające ekspozycję na rynek instrumentów o stałym dochodzie pozyskały 2,3 mld USD nowego kapitału netto, a towarowe ETFs i ETPs odnotowały napływ netto środków finansowych w wysokości 406 mln USD. Liderami w przyciąganiu nowego kapitału były: BlackRock (oferuje ETF-y pod marką iShares) – 2,8 mld USD, Deutsche Bank (głównie fundusze ETF db x-trackers) – 2,0 mld USD, UBS – 1,7 mld USD, Lyxor Asset Management – 1,2 mld USD oraz Amundi – 984 mln USD.

W okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. (włącznie) łączna wartość nowych aktywów netto (net new assets) które zasiliły europejskie ETF-y i ETP wyniosła blisko 60 mld USD (59,7 mld USD), czyli była o 17% wyższa od wyniku zanotowano w analogicznym okresie 2014 r. (był to wówczas rekordowy rezultat, jeśli chodzi o pierwszych osiem miesięcy roku). Blisko 60 proc. tej wartości przypadło na akcyjne ETFs/ETPs (34,8 mld USD), prawie 1/3 na instrumenty indeksowe oferujące ekspozycję na rynek papierów o stałym dochodzie (19,7 mld USD), a niecałe 2 proc. na towarowe ETFs/ETPs (1,1 mld USD). Zdecydowanie najpopularniejsze w tym okresie okazały się giełdowe produkty indeksowe oferowane przez BlackRock – trafiło do nich aż 20,9 mld USD nowego kapitału netto. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: Deutsche Bank (+9,3 mld USD), Lyxor Asset Management (+8,3 mld USD), UBS (+6,5 mld USD) i Vanguard (+3,3 mld USD).

Według danych ETFGI z końca sierpnia na 25 europejskich parkietach w 21 państwach notowane były 2143 ETF-y i instrumenty typu ETP, które posiadały w sumie 6570 linii notowań. Łączna wartość aktywów tych instrumentów finansowych wynosiła 494 mld USD. Ich dostawcami (providers) było 50 instytucji finansowych.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.