Skip to main content

Spodziewana niższa dynamika wzrostu rynku towarowych ETPs

Według raportu opublikowanego przez Deutsche Bank w tym roku należy spodziewać się niższego niż w 2009 roku tempa wzrostu rynku exchange-traded products (ETPs). Zgodnie z szacunkami banku europejski rynek instrumentów ETP z ekspozycją na rynek towarowy i surowcowy wzrośnie w tym roku o ok. 60-90 proc. W roku ubiegłym popyt na instrumenty typu ETC (exchange-traded commodities) zwiększył się aż o 145%. Spodziewany jest również wzrost konkurencji pomiędzy providerami tych instrumentów finansowych, co związane jest m.in. z wejściem w ten segment w tym roku nowych podmiotów (m.in. UBS i Deutsche Banku).

Od początku 2010 roku uruchomione zostały 43 nowe exchange-traded commodities, co sprawiło iż ten segment reprezentuje już prawie 50 procent całego rynku ETP. Chociaż czynnikiem o decydującym znaczeniu w tym przypadku był dotychczas rosnący popyt na złoto, w 2009 roku udział złota jako surowca cieszącego się największym zainteresowaniem inwestorów obniżył się do 57% (w całym rynku ETC) z 67% w roku 2008. Rosnący popyt na instrumenty typu ETC to rezultat zwiększonego apetytu na ryzyko wśród inwestorów w roku ubiegłym.

W dniu 5 marca br. wartość aktywów ulokowanych z towarowych instrumentach ETP wyniosła 23,1 mld euro, z czego połowa trafiła do ETCs, a połowa do funduszy ETF naśladujących indeksy rynków towarowych.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.