Skip to main content

Ponad 3 mld USD nowych aktywów netto w europejskich ETF-ach i ETP w kwietniu

Według doniesień ETFGI – wiodącej, niezależnej firmy badawczej i doradczej śledzącej trendy w globalnym ekosystemie funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) – w minionym miesiącu do ww. produktów indeksowych notowanych na europejskich parkietach trafiło netto 3,13 mld USD. Był to 19. z kolei miesiąc, w którym saldo nabyć i umorzeń na rynku ETF/ETP w Europie było dodatnie. Na plusie zakończyły kwiecień instrumenty posiadające ekspozycję na rynek papierów o stałym dochodzie (+4,16 mld USD) oraz na rynek towarowy (+901 mln USD). Ujemnego salda sprzedaży doświadczyły – tak jak w lutym i marcu – akcyjne ETF-y i ETP (-2,08 mld USD). Zdecydowanie najskuteczniejsza w pozyskiwaniu nowych aktywów (w ujęciu netto) okazała się spółka BlackRock (oferująca fundusze ETF pod marką iShares) – trafiło do niej 3,17 mld USD. Na dwóch kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się firmy ETF Securities (+482 mln USD) i UBS (+463 mln USD).

Od początku 2016 roku europejskie fundusze ETF i instrumenty typu ETP zostały zasilone nowymi środkami finansowymi netto w wysokości 13,39 mld USD. W gronie trzech podmiotów, którym udało się w tym okresie pozyskać najwięcej nowego kapitału netto, znalazły się spółki BlackRock (+9,29 mld USD), ETF Securities (+2,59 mld USD) oraz State Street Global Advisors (sprzedaje fundusze ETF pod marką SPDR) (+975 mln USD). Warto podkreślić, iż w minionych czterech miesiącach rekordowe nowe aktywa netto zgromadziły europejskie towarowe ETF-y i ETP (+5,32 mld USD).

W końcu kwietnia – według danych zebranych przez ETFGI – w Europie funkcjonowało 2197 ETF/ETP (w tym 1554 funduszy ETF) posiadających ogółem 6910 linii notowań. Znajdowały się one w obrocie na 25 giełdach i platformach obrotu w 21 państwach. Ich emitentami były 52 instytucje finansowe. Łączna wartość aktywów funduszy ETF i instrumentów typu ETP wyniosła w końcu ubiegłego miesiąca 533,34 mld USD (nowy rekord), zaś samych funduszy ETF 508 mld USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.