11 września 2012 r. na giełdzie w Zurychu (SIX Swiss Exchange) pojawiło się osiem indeksowych instrumentów finansowych wyemitowanych przez spółkę ETF Securities powiązanych z cenami towarów lub akcji spółek działających na rynku towarowym. To pierwsze produkty tego emitenta na zuryskim parkiecie. W sumie na SIX Swiss Exchange obecne są fundusze ETF 18 emitentów.
Lista funduszy ETF Securities, które zadebiutowały we wrześniu na giełdzie w Zurychu, obejmuje następujące instrumenty finansowe:
-
ETFX WNA Global Nuclear Energy Fund – replikuje wyniki indeksu WNA Nuclear Energy, który obejmuje akcje około 65 spółek działających w sektorze energetyki jądrowej (m.in. zajmujących się dostawą wyposażenia, technologii, konstrukcji, paliw oraz świadczących innego rodzaju usługi na rzecz producentów energii jądrowej. Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje firm Areva (9,4%), Toshiba (5,7%), E.ON (3,6%), Exelon (3,2%) oraz Duke Energy (3,2%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
-
ETFX S-Net ITG Global Agri Business Fund – odwzorowuje wyniki indeksu S-Network ITG Global Agriculture, którego portfel grupuje ok. 30 spółek z branży rolniczej, głównie z czterech sektorów: nasiona, środki chemiczne i nawozy, wyposażenie i nawadnianie, produkty rolne oraz hodowcy zwierząt. Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek Potash Corp. of Saskatchewan (9,6%), Monsanto (8,4%), Deere (7,0%) i Syngenta (6,4%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
-
ETFX Dow Jones Global Select Dividend Fund – naśladuje zachowanie indeksu Dow Jones Global Select Dividend, który obejmuje czołowe spółki dywidendowe z całego świata (selekcja spółek do portfela indeksu odbywa się na podstawie rankingu uwzględniającego stopę dywidendy, ponadto brane są pod uwagę takie czynniki jak wzrost dywidendy, czy płynność; ważenie spółek w indeksie odbywa się na podstawie wielkości dywidendy). Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek Cable & Wireless Communications (2,09%), Telecom Corp. of New Zealand (2,00%), RWE (1,76%) i Peab (1,71%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,50% w skali roku.
-
ETFX DJ-UBS All Commodities 3 Month Forward Fund – odzwierciedla wyniki indeksu DJ-UBS Commodity Index Total Return 3 Month Forward. Indeks ten obejmuje szeroko zdywersyfikowany portfel surowców i towarów. Jest to indeks typu forward, co oznacza, że jest on zaprojektowany w taki sposób, aby odzwierciedlać skład indeksu DJ-UBS CI za trzy mieisące. Jest to także rolowany indeks, który składa się z towarowych kontraktów futures, które są przedmiotem obrotu głównie na amerykańskich giełdach towarowych (jedynie kontrakty na metale przemysłowe są notowane na LME). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,55% w skali roku.
-
ETFX DAXglobal Shipping Fund – replikuje stopę zwrotu indeksu DAXglobal Shipping, w portfelu którego znajdują się wyselekcjonowane spółki, które zajmują się głównie wodnym transportem towarowym oraz budową frachtowców. Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek Mitsui Osk Lines (15,1%), A.P. Moell-M Nam (13,8%), Keppel (12,5%) i Nippon Yusen (12,4%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
-
ETFX DAXglobal Gold Mining Fund – dąży do osiągnięcia stopy zwrotu zbliżonej w jak największym stopniu do stopy zwrotu indeksu DAXglobal Gold Miners. Indeks ten obejmuje czołowe światowe spółki z sektora producentów złota, które generują przynajmniej 50% swoich przychodów z wydobycia złota (kryteriami selekcji spółek do indeksu są kapitalizacja rynkowa i średni dzienny obrót w ostatnich trzech miesiącach). Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek Newcrest Mining (14,2%), Barrick Gold (12,6%), Goldcorp (12,5%) i Newmont Mining (10,8%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
-
ETFX DAXglobal Coal Mining Fund – odwzorowuje wyniki indeksu DAXglobal Coal. Indeks ten obejmuje czołowe światowe spółki zaangażowane w wydobycie węgla, produkcję sprzętu niezbędnego do tego rodzaju działalności oraz transportujące węgiel (kryteriami selekcji spółek do indeksu są kapitalizacja rynkowa i średni dzienny obrót w ostatnich trzech miesiącach). Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek China Shenhua (11,1%), Peabody Energy (9,7%), Macarthur Coal (9,2%) i Yanzhou Coal Mining (7,7%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
-
ETFX DAXglobal Alternative Energy Fund – odzwierciedla stopę zwrotu indeksu DAXglobal Alternative Energy. Portfel tego indeksu skupia akcje ok. 15 czołowych spółek z sektora energii alternatywnej, które generują minimum 50% przychodów z jednego z następujących subsektorów: gaz ziemny, energia słoneczna, energia wiatrowa, etanol i energia geotermalna/hybrydowa/akumulatory. ). Największe udziały w aktywach funduszu w końcu września posiadały akcje spółek Nextera Energy (11%), EDP-Energias Portug. (11%), BG Group (10%) i Archer-Daniels-Midld (10%). Opłata za zarządzanie (management fee) wynosi 0,65% w skali roku.
Walutą bazową wszystkich ww. funduszy ETF jest dolar amerykański (za wyjątkiem ostatniego, gdzie walutą bazową jest euro), natomiast walutą obrotu frank szwajcarski.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.