Skip to main content

Instrument typu ETC wykorzystujący strategię momentum na rynku towarowym w ofercie db ETC Index

10 lipca 2012 r. na giełdzie we Frankfurcie miało miejsce pierwsze notowanie instrumentu dłużnego typu ETC (exchange-traded commodity) wyemitowanego przez spółkę db ETC Index.

db Commodity Momentum Euro Hedged ETC replikuje wyniki indeksu db Commodity Momentum EUR Index, który umożliwia realizację strategii inwestycyjnej opartej na krótkoterminowym momentum dla poszczególnych towarów – indeks zajmuje pozycję długą w przypadku dobrej koniunktury rynkowej i krótką pozycję w sytuacji rynku niedźwiedzia. Jeżeli zatem w danym dniu więcej niż osiem surowców i towarów okazuje się względnie drogie w stosunku do wartości średniej to jest to oznaką hossy. Jeśli natomiast w danym dniu więcej niż osiem surowców i towarów okazuje się względnie tanie w stosunku do wartości średniej to jest to oznaką bessy. W pozostałych przypadkach wskaźnik jest w danym dniu neutralny. Jeżeli 45-dniowa średnia wskaźnika wskazuje na hossę to indeks zajmuje długą pozycję we wszystkich tych towarach które są drogie (wszystkie towary mają równą wagę), analogicznie dzieje się w przypadku bessy, natomiast jeśli wskaźnik nie wskazuje ani hossy ani bessy, wówczas środki nie są inwestowane w towary. Indeks reprezentuje szeroko zdywersyfikowany koszyk surowców i towarów składający się z 14 subindeksów indeksu S&P GSCI (ropa naftowa WTI, gaz ziemny, olej opałowy, benzyna bezołowiowa, kukurydza, pszenica, soja, cukier, aluminium, miedź, nikiel, cynk, złoto, srebro). Indeks jest zabezpieczony przed ryzykiem walutowym.

Instrument ten – podobnie jak wszystkie inne tego typu instrumenty finansowe wyemitowane przez db ETC Index – jest zabezpieczony fizycznie zdeponowanymi sztabami złota. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio – TER) wynosi 0,45% w skali roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.