Skip to main content

10 lat funduszy ETF Lyxora

28 stycznia 2011 r. minęło 10 lat od uruchomienia pierwszego funduszu typu ETF przez Lyxor Asset Management (był to Lyxor CAC 40 ETF wprowadzony na Euronext Paris) – instytucję należącą do Société Générale Corporate and Investment Bank.

Lyxor AM jest obecnie jednym z czołowych „graczy” na rynku ETF-ów w Europie. Ma w swojej ofercie 214 exchange-traded funds opartych na ponad 152 indeksach giełdowych. Jest drugim (po iShares) podmiotem oferującym fundusze ETF w Europie pod względem wartości zarządzanych aktywów – aktywa ETF-ów Lyxora wynoszą 40 mld euro (21% udział w rynku). Jest także pierwszym w Europie providerem ETF-ów biorąc pod uwagę wartość obrotów tymi instrumentami na giełdach z udziałem w rynku na poziomie 36% (są notowane na 13 europejskich parkietach, w tym m.in. na GPW w Warszawie). Wartość obrotów ETF-ami Lyxora w 2010 r. wyniosła 128 mld euro.

Lyxor jest liderem i pionierem w oferowaniu funduszy ETF na rynki poszczególnych państw (country ETFs) i sektorowych ETF-ów (sector ETFs) – jako pierwszy wprowadził ETF-y na rynki państw BRIC oraz sektorowe ETF-y rynku azjatyckiego, a także m.in. zarządza największymi ETF-ami replikującymi indeksy CAC, MIB, krajów BRIC oraz Turcji. Był również pierwszym emitentem, który wprowadził fundusze ETF na wiele giełd papierów wartościowych w Europie – m.in. na Borsa Italiana czy na GPW w Warszawie. Lyxor był również pierwszym providerem ETF-ów, który wprowadził do notowań na azjatyckich parkietach fundusze zgodne z dyrektywą UCITS III.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.