Skip to main content

SPDR Gold Shares został największym instrumentem typu ETP na świecie

Według danych agencji Morningstar w poniedziałek przed rozpoczęciem notowań kapitalizacja rynkowa SPDR Gold Shares po raz pierwszy w historii przekroczyła wartość aktywów dotychczasowego lidera rynku instrumentów typu ETPs (exchange-traded products) – funduszu ETF SPDR S&P 500 (76,67 mld USD wobec 74,38 mld USD, podczas gdy według danych BlackRock w końcu czerwca było to jeszcze 58,20 mld USD wobec 92,05 mld USD). Do najważniejszych przyczyn tej zmiany należą:

1. Wzrost zainteresowania inwestycjami w metale szlachetne (głównie w złoto) w okresie dużej niepewności na rynkach finansowych, co spowodowało zwiększenie napływu kapitału do SPDR Gold Shares (według informacji opublikowanej w piątek przez serwis IndexUniverse.com napływ nowego kapitału w sierpniu do tego produktu wyniósł dotychczas 1,5 mld USD)

2. Dynamiczny wzrost cen złota na rynku światowym (zwłaszcza w ostatnich tygodniach), co skutkowało szybkim wzrostem wartości aktywów SPDR Gold Shares

3. Gwałtownie spadające ceny akcji na światowych giełdach, w tym także amerykańskich spółek należących do indeksu S&P 500, czego konsekwencją był spadek wartości aktywów SPDR S&P 500

4. Odpływ kapitału z funduszy akcyjnych (w tym także z akcyjnych ETF-ów) wywołany wzrostem ryzyka inwestycyjnego na światowych parkietach (według informacji opublikowanej przez serwis IndexUniverse.com odpływ kapitału w sierpniu z funduszu SPDR S&P 500 wyniósł dotychczas 7 mld USD)

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.