Skip to main content

Ponad 400 mld USD aktywów funduszy ETF powiązanych z indeksami MSCI

Według danych opublikowanych przez spółkę MSCI – jednego z liderów branży indeksowej na świecie – wartość aktywów funduszy ETF powiązanych z indeksami MSCI zwiększyła się w I kwartale 2015 r. o ponad 12 procent osiągając rekordowy poziom 418 mld USD.

W pierwszym kwartale kontynuowany był wzrost popytu ze strony dostawców funduszy ETF na indeksy typu factor MSCI (więcej informacji na temat tych indeksów można znaleźć tutaj) – w tym okresie uruchomiono 11 nowych ETF-ów wykorzystujących takie indeksy. W sumie fundusze ETF powiązane z tego typu indeksami (MSCI Factor Indexes) przyciągnęły w I kwartale 4,4 mld USD, co stanowi 31 proc. ogółu napływu środków do tej kategorii.

Ponadto spółka MSCI poinformowała, iż:

  • fundusze ETF powiązane z indeksami MSCI charakteryzującymi się niewielką zmiennością (MSCI Minimum Volatility Indexes), które były pierwszymi tego rodzaju indeksami na świecie (zostały uruchomione w kwietniu 2008 r.), osiągnęły rekordowy poziom zarządzanych aktywów – 13 mld USD,

  • wartość aktywów funduszy ETF naśladujących zachowanie indeksu MSCI USA Quality Index (jest to indeks obejmujący amerykańskie spółki wzrostowe o dużej i średniej kapitalizacji wyselekcjonowane na podstawie trzech głównych kryteriów fundamentalnych: wysokiego ROE, stabilnego wzrostu dochodów rok do roku oraz niskiej dźwigni finansowej) przekroczyła poziom 1 mld USD,

  • globalne fundusze ETF zabezpieczone przez ryzykiem walutowym (currency hedged ETFs) przyciągnęły 28 mld USD nowych aktywów, z czego połowa przypadła na ETF-y powiązane z indeksami MSCI Currency Hedged Indexes. Obecnie globalnie funkcjonuje 68 funduszy ETF zabezpieczonych przez ryzykiem walutowym powiązanych z indeksami MSCI.

W sumie na świecie funkcjonuje obecnie ponad 730 funduszy ETF odwzorowujących indeksy stworzone przez MSCI, co jest najlepszym rezultatem wśród dostawców indeksów.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.