Skip to main content

Pierwszy fundusz ETF State Street z ekspozycją na Greater China na parkiecie w Hongkongu

20 września na Hong Kong Exchanges (HKEx) miało miejsce pierwsze notowanie tytułów uczestnictwa funduszu SPDR FTSE Greater China ETF – pierwszego ETF-a State Street Global Advisors (SSgA) odzwierciedlającego koniunkturę na rynku akcji w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie. Fundusz replikuje FTSE Greater China HKD Index (indeks FTSE Greater China dostosowany do potrzeb SSgA), który jest obliczany w dolarach hongkońskich (HKD) i obejmuje duże i średnie spółki chińskie (H shares, B Shares i Red Chips), Hongkong SAR (Hong Kong stocks i P chips) oraz firmy tajwańskie. Liczba firm znajdujących się w portfelu funduszu sięga 353, z czego ok. 40 proc. środków jest inwestowane na rynku chińskim, 32 proc. w Hongkongu oraz 28 proc. w Tajwanie.

Dzięki temu produktowi finansowemu międzynarodowi inwestorzy (instytucjonalni i indywidualni – minimalna inwestycja wynosi 5 tys. HKD) uzyskali dostęp do rynku Greater China z pominięciem restrykcji obowiązujących inwestorów kwalifikowanych (Qualified Foreign Institutional Investment – QFII). FTSE Greater China HKD Index oparty jest na indeksie FTSE-All World, wykorzystując jego wielokrotnie nagradzaną metodologię (obejmującą m.in. kwestię free float`u i płynności). Fundusz wykorzystuje replikację fizyczną (inwestuje bezpośrednio w akcje spółek). W przyszłości SSgA zamierza tworzyć kolejne ETF-y notowane w Hongkongu, jednak żadne z nich nie będą wykorzystywały swapów lub innych instrumentów pochodnych. Prawo do kreowania tytułów uczestnictwa SPDR FTSE Greater China ETF na rynku pierwotnym posiada siedem instytucji finansowych: Citibank, Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Merrill Lynch i Nomura.

Według danych FTSE blisko 60% aktywów zarządzanych w chińskich ETF-ach notowanych na całym świecie jest obecnie benchmarkowanych do FTSE’s China Index Series.

Pojawienie się nowego funduszu ETF na parkiecie w Hongkongu zwiększyło liczbę notowanych tam instrumentów finansowych tego typu do 66.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.