Skip to main content

Neurobiologiczny ETF w ofercie BlackRock

24 sierpnia 2022 r. spółka BlackRock uruchomiła swój kolejny tematyczny fundusz ETF – iShares Neuroscience and Healthcare ETF. Oferuje on ekspozycję na spółki z sektora medycznego, których istotna część działalności skupiona jest na neurobiologii i które znajdują się na czele innowacji w tej dziedzinie. Fundusz inwestuje przede wszystkim w akcje firm, które są zaangażowane w badania, rozwój i leczenie zaburzeń neurologicznych. To pierwszy tego rodzaju ETF na świecie.

Według Jeffa Spiegela, szefa sektorowych, tematycznych i międzynarodowych funduszy ETF w amerykańskim oddziale BlackRock, choroby neurologiczne i psychiczne należą do najbardziej rozpowszechnionych i destrukcyjnych schorzeń na świecie, jednak innowacje w neuronauce prowadzą do przyspieszenia przełomów w medycynie i ich leczeniu. Starzejące się społeczeństwa (obecnie udział osób w wielu 50+ w całej populacji wynosi około 25%, podczas gdy w 1980 roku było to nieco ponad 15%; szacuje się, że za 40 lat będzie to około 35%) kreują nowe potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej i skutkują zwiększoną świadomością problemów ze zdrowiem psychicznym. Ostatnie postępy w genomice i immunologii, nowa diagnostyka i operacje oraz zmniejszenie piętna związanego ze zdrowiem psychicznym odblokowują istotny postęp w neuronauce w tej dekadzie, podobny do rewolucji genomicznej z ostatnich dwóch dekad. Nowa fala innowacyjnych terapii, obejmująca nowoczesną terapię i urządzenia medyczne, jest bliska odblokowania naszej zdolności do leczenia, a być może nawet wyleczenia, wielu schorzeń na świecie. Połączenie inwestycji publicznych i prywatnych w neuronaukę, grantów rządowych i darowizn na cele charytatywne pomaga przyspieszyć falę postępu i możliwości w tej szybko rozwijającej się dziedzinie. Według analizy Grand View Research globalna sprzedaż leków na ośrodkowy układ nerwowy wyniosła w 2020 r. ponad 116 mld USD, a do 2028 roku osiągnie 205,7 mld USD. Jednocześnie, Market Research Guru przewiduje, że wartość sprzedaży instrumentów i urządzeń związanych z neurologią, w tym używanych w chirurgii mózgu i kręgosłupa, ma osiągnąć 11 mld USD do 2027 r., co oznacza wzrost o 30% od 2020 r. Ponadto, ostatnie szacunki The Business Research Company z marca tego roku przewidują, że rynek leków na Alzheimera osiągnie do 2026 r. wartość 7 mld USD, co oznacza średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 8,1% od 2021 r., kiedy to rynek ten był wart 4,8 mld USD.

Celem funduszu iShares Neuroscience and Healthcare ETF jest naśladowanie wyników indeksu NYSE FactSet Global Neuro Biopharma and MedTech Index. Uczestnicy tego indeksu, stworzonego przez ICE Data Indices, są wybierani spośród firm z rynków rozwiniętych oraz wschodzących, których kapitalizacja rynkowa przekracza 100 mln USD, a średni dzienny obrót ich akcjami wynosi ponad 1 mln USD. Metodologia indeksu zakłada wybór do portfela spółek, czerpiących co najmniej 50% swoich przychodów z działalności biznesowej związanej z branżą neurologii biofarmaceutycznej lub urządzeń neurologicznych, zgodnie z systemem klasyfikacji branżowej FactSet Revere. Jednocześnie z indeksu są wykluczone firmy, których opis działalności, nazwy handlowe lub relacje w łańcuchu dostaw wskazują na zaangażowanie w psychodeliki lub konopie indyjskie. Składniki indeksu są ważone kapitalizacją rynkową skorygowaną o free float, a rebalansowanie indeksu odbywa się kwartalnie.

W dniu uruchomienia funduszu w strukturze replikowanego indeksu zdecydowanie dominowały firmy amerykańskie (ok. 90%); niewielkie udziały w indeksie miały także spółki ze Szwajcarii, Belgii, Korei Południowej i Danii. Największe wagi posiadały firmy: Karuna Therapeutics (8,5%), Sarepta Therapeutics (5,4%), PTC Therapeutics (5,2%), Axonics (4,5%), Denali Therapeutics (4,2%), Neurocrine Biosciences (3,8%) i Jazz Pharmaceuticals (3,6%). Łącznie w portfelu funduszu znajdują się walory około 50 przedsiębiorstw.

Fundusz dwa razy w roku będzie wypłacał dochody uczestnikom. Jego tytuły uczestnictwa są notowane od dziś na NYSE Arca. Wskaźnik kosztów (expense ratio) funduszu wynosi 0,47% w skali roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.