Skip to main content

Czwarty największy w historii napływ kapitału do ETF/ETP w listopadzie

Jak poinformowała brytyjska spółka ETFGI zajmująca się monitorowaniem globalnego rynku funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) w listopadzie napływ netto środków finansowych do tych produktów finansowych sięgnął aż 42,0 mld USD, co było czwartym najlepszym rezultatem w historii. Wynik ten to przede wszystkim zasługa amerykańskich inwestorów – do ETF-ów i ETP notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych trafiło bowiem aż 42,4 mld USD netto – to najwięcej w historii tego rynku (dotychczasowy najlepszy rezultat został osiągnięty w lipcu 2013 r. i wynosił 41,1 mld USD). ETF-y i ETP notowane na europejskich parkietach odnotowały napływ netto w wysokości 5,6 mld USD, natomiast instrumenty tego typu znajdujące się w obrocie na kanadyjskich parkietach zostały zasilone środkami o wartości 457 mln USD netto. Największy popyt odnotowały w listopadzie akcyjne ETF/ETP – sprzedaż netto tych produktów wyniosła 38,8 mld USD. W przypadku dłużnych instrumentów typu ETF/ETP odnotowano sprzedaż netto na poziomie 4,9 mld USD, natomiast z produktów posiadających ekspozycję na rynek towarowy wycofano netto 221 mln USD.

Jak stwierdziła Deborah Fuhr, partner zarządzający w ETFGI, wiadomości ekonomiczne w Europie w listopadzie nie były zbyt pozytywne, czego przejawem było m.in. ostrzeżenie OECD, iż strefa euro jest „miejscem słabości” globalnej gospodarki i krytykujące wysiłki Europejskiego Banku Centralnego na rzecz zwalczania stagnacji gospodarczej na Starym Kontynencie. Wiele osób uważa, że planowi inwestycyjnemu EBC brakuje nowych pomysłów i pieniędzy – jak podkreśla Fuhr pan ten skrytykował nawet papież Franciszek. Tymczasem amerykański rynek akcji kontynuował w listopadzie trend wzrostowy – zarówno indeks Dow Jones Industrial Average, jak i indeks S&P 500 zakończyły miniony miesiąc trzyprocentowymi wzrostami. Rynki rozwinięte zakończyły listopad na jednoprocentowym plusie, a rynki wschodzące na jednoprocentowym minusie.

Wartość aktywów netto na globalnym rynku funduszy ETF i instrumentów typu ETP wyniosła w końcu listopada 2,76 bln USD – to nowy rekordowy rezultat. Blisko 72 proc. tej wartości (1,98 bln USD) przypada na rynek amerykański, a 17 proc. (0,47 bln USD) na rynek europejski. Na rekordowym poziomie znalazła się także tegoroczna sprzedaż netto tych instrumentów finansowych (od stycznia do listopada włącznie) – 275,3 mld USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.