Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – wrzesień 2019 r.

Wrześniowy debiut funduszu Beta ETF mWIG40TR PFIZ na warszawskim parkiecie nie spowodował wyraźnego wzrostu aktywności inwestorów w tym segmencie rynku. Co prawda łączna wartość obrotów tytułami uczestnictwa pięciu ETF-ów (według danych GPW w Warszawie) wyniosła w minionym miesiącu 16,32 mln zł (była więc o 2,17 mln zł, czyli 15,3% wyższa niż w sierpniu) i był to drugi najlepszy wynik w tym roku, to jednak przy okazji pojawienia się nowego ETF-a na giełdzie w styczniu br. wzrost ten był wyraźnie większy (obroty wyniosły 20,57 mln zł). W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku obroty na rynku ETF-ów sięgnęły łącznie 118,9 mln zł, były zatem o 7,7% wyższe niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Łączny wolumen obrotów tytułami uczestnictwa funduszy ETF był we wrześniu relatywnie wysoki i wyniósł 274,2 tys. sztuk, był zatem o 48,7% wyższy niż miesiąc wcześniej i najwyższy od stycznia 2019 r. Zaskakująco niska okazała się natomiast liczba zleceń złożonych na rynku ETF-ów – było ich zaledwie 414,5 tys., czyli o 59,3% mniej niż w sierpniu i najmniej od początku publikacji danych na ten temat (czyli od początku 2015 roku).

Wrześniowy wzrost obrotów ETF-ami to w głównej mierze zasługa inwestorów dokonujących transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Beta ETF mWIG40TR (zadebiutował 5 września). Obroty tym instrumentem finansowym wyniosły 6,60 mln zł. Drugim pod względem popularności okazał się fundusz Beta ETF WIG20TR, jednak nie przekroczyły one 5 mln zł (4,38 mln zł).

Na niemal rekordowym poziomie znalazła się liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF na warszawskim parkiecie. We wrześniu inwestorzy zawarli w sumie 2454 transakcji tymi instrumentami finansowymi, co było rezultatem tylko minimalnie (o 63 transakcje) gorszym od rekordowego wyniku z sierpnia. Również i w tym przypadku prym wiódł giełdowy debiutant – inwestorzy dokonali 867 transakcji certyfikatami inwestycyjnymi funduszu odwzorowującego stopę zwrotu indeksu mWIG40TR. Na drugie miejsce w tym zestawieniu spadł Lyxor S&P 500 UCITS ETF (616 transakcji), który od lutego br. nieprzerwanie był najpopularniejszym pod tym względem ETF-em na warszawskiej giełdzie.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.