Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – styczeń 2015 r.

Udanie rozpoczął się 2015 rok w segmencie funduszy ETF notowanych na GPW w Warszawie. Według danych warszawskiej giełdy styczniowa wartość obrotów tytułami uczestnictwa trzech funduszy tego rodzaju znajdujących się na GPW w Warszawie wyniosła 17,36 mln zł. Wynik ten jest nie tylko o 8,54 mln zł (96,9%) lepszy niż w grudniu 2014 r., ale należy także do jednego z najlepszych w ostatnich 12 miesiącach (ustępuje jedynie rezultatowi osiągniętemu we wrześniu ubiegłego roku (por. poniższy wykres). W porównaniu do stycznia roku 2014 obroty w minionym miesiącu okazały się wyższe o 70,0%.

Tradycyjnie już wiodącym funduszem pod względem generowanych obrotów okazał się Lyxor UCITS ETF WIG20. W ubiegłym miesiącu wyniosły one 9,22 mln zł, co oznacza wzrost w porównaniu z grudniem o ponad 63%. Relatywnie dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak także dwa pozostałe ETF-y notowane na warszawskim parkiecie. Obroty tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF DAX były najwyższe w historii i wyniosły prawie 5 mln zł (4,97 mln zł) – to o prawie 280% więcej niż w grudniu 2014 r. Imponujący rezultat osiągnął również fundusz Lyxor UCITS ETF S&P 500 – w jego przypadku styczniowe obroty sięgnęły 3,16 mln zł i były najwyższe od września 2013 r. (w porównaniu z grudniem minionego roku zwiększyły się o blisko 71%).

Najbardziej optymistycznie wyglądają jednak dane dotyczące liczby transakcji ETF-ami w styczniu. Według danych warszawskiej giełdy w minionym miesiącu przeprowadzono bowiem aż 2173 takie transakcje. To o 821 transakcji więcej niż w grudniu (wzrost o prawie 61%) i zdecydowanie najlepszy rezultat w dotychczasowej historii rynku funduszy ETF na GPW w Warszawie (dotąd najwięcej transakcji zawarto w sierpniu 2011 r. – niecałe 1,5 tys.). Największą liczbę transakcji zanotowano w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF WIG20 (1249 – o 568 więcej niż miesiąc wcześniej, drugi wynik w historii). 580 transakcji zawarto w przypadku tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF S&P 500 (wzrost o 96, rekordowy wynik tego funduszu), natomiast 344 transakcje dotyczyły funduszu Lyxor UCITS ETF DAX (wzrost o 157, drugi wynik w historii). Powyższe dane jednoznacznie pokazują, iż w styczniu znacząco wzrosło zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi wśród drobnych inwestorów (średnia wartość transakcji wyniosła niecałe 8 tys. zł). Miejmy nadzieję, iż nie było to jednorazowe zjawisko, ale początek dłuższego trendu, czego rezultatem – być może już w niedalekiej przyszłości – będą także rekordowe poziomy obrotów tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.