Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – luty 2017 r.

Lutowe dane GPW dotyczące aktywności inwestorów na rynku funduszy ETF na warszawskim parkiecie nie przyniosły istotnych zaskoczeń. Obroty tytułami uczestnictwa trzech ETF-ów zmniejszyły się w porównaniu ze styczniem o 1,30 mln zł (8,0%) i wyniosły 15,07 mln zł. Według danych GPW w Warszawie w pierwszych dwóch miesiącach tego roku łączna wartość obrotów tymi instrumentami finansowymi wyniosła 31,45 mln zł i była o 1/3 niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wolumen obrotów tytułami uczestnictwa funduszy ETF wyniósł w lutym 92,9 tys. – to o 12,9% mniej niż w styczniu. Trzeci miesiąc z rzędu zmniejszyła się liczba zleceń złożonych na rynku ETF-ów – w minionym miesiącu było ich 1727,8 tys., o 8,8% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Spadek obrotów ETF-ami w lutym to przede wszystkim konsekwencja mniejszego zainteresowania funduszem Lyxor WIG20 UCITS ETF. W minionym miesiącu obroty na tym instrumencie wyniosły 6,23 mln zł i okazały się o 32,0% niższe niż w styczniu. Na stałym poziomie, przekraczającym 6 mln zł, utrzymują się od czterech miesięcy obroty tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF. W lutym wartość obrotów w jego przypadku wyniosła 6,02 mln zł (o 5,2% mniej niż w styczniu). Wyraźny wzrost wartości obrotów odnotował fundusz Lyxor DAX (DR) UCITS ETF (o 224% do 2,82 mln zł), jednak biorąc pod uwagę wyjątkowo niski ich poziom w styczniu (0,87 mln zł), trudno uznać ten rezultat za satysfakcjonujący.

Od kliku miesięcy rośnie natomiast liczba transakcji tytułami uczestnictwa ETF-ów obecnych na warszawskiej giełdzie. W ubiegłym miesiącu przeprowadzono w sumie 1446 transakcji sesyjnych tymi instrumentami finansowymi, co oznacza najlepszy wynik od stycznia 2016 r! Największa w tym zasługa inwestorów dokonujących transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF – transakcji tych było w lutym 860, o 160 więcej niż w styczniu i najwięcej od 13 miesięcy. Na zbliżonym do styczniowego poziomie utrzymała się natomiast liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy Lyxor S&P 500 UCITS ETF (417, o 6 mniej niż miesiąc wcześniej) oraz Lyxor DAX (DR) UCITS ETF (169, o 10 mniej niż w styczniu).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.