Skip to main content

Debiut polskiego funduszu typu ETF na indeks średnich spółek mWIG40TR

  • Nowy ETF na indeks mWIG40TR rozszerza ofertę produktów inwestycyjnych dostępnych na GPW

  • Beta ETF na mWIG40TR to pierwszy fundusz pasywny notowany na GPW inwestujący w spółki o średniej kapitalizacji z indeksu mWIG40TR

  • GPW konsekwentnie rozszerza ofertę funduszy typu ETF i wprowadza do obrotu instrumenty oparte o kolejne indeksy

5 września br. na Głównym Rynku GPW zadebiutował fundusz Beta ETF na indeks mWIG40TR (total return), który będzie inwestował pieniądze powierzone przez inwestorów w akcje spółek notowanych na GPW, wchodzące w skład indeksu mWIG40TR. Jest to drugi w historii GPW polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Exchange Traded Fund), który został utworzony i będzie zarządzany przez polskich ekspertów. Emisję funduszu przeprowadził AgioFunds TFI, oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ, a koordynatorem inicjatywy Beta Securities Poland.

– Debiut BETA ETF na indeks mWIG40TR to nowy, istotny etap w rozwoju GPW i polskiego rynku kapitałowego. To pierwszy fundusz typu ETF, który będzie inwestował w spółki o średniej kapitalizacji notowane na GPW, wchodzące w skład indeksu mWIG40TR. Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni na całym świecie doceniają fundusze typu ETF ze względu na niskie koszty zarządzania, przejrzystość, płynność oraz możliwość dokonywania transakcji nimi na giełdzie. Konsekwentnie zwiększamy ofertę funduszy typu ETF dostępnych dla inwestorów na GPW. Ze względu na ich zalety, jesteśmy przekonani, że popularność funduszy ETF notowanych na GPW będzie rosła wśród inwestorów – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Beta ETF mWIG40TR będzie bazował na indeksie mWIG40TR (total return), który jest indeksem dochodowym (uwzględniającym dywidendy), a w jego portfelu znajdą się akcje 40 średnich spółek notowanych na Głównym Rynku GPW (więcej o mWIG40TR).

– Zgodnie z obietnicą daną inwestorom na początku stycznia tego roku, wprowadzamy dziś na warszawski parkiet kolejny fundusz z rodziny Beta ETF. Jest to Beta ETF mWIG40TR – fundusz, dzięki któremu inwestorzy mogą w wygodny i tani sposób zainwestować w kolejne 40 spółek, tym razem o średniej wielkości i oczywiście z dywidendami. Mamy nadzieję, że inwestorzy docenią wygodę, jaką daje inwestowanie w cały indeks za pomocą jednej transakcji, w certyfikaty Beta ETF mWIG40TR. Tak jak poprzednio, tak i tym razem, obiecujemy, że to nie koniec, a dopiero początek oferty Beta ETF. W najbliższych miesiącach wprowadzimy kolejne fundusze Beta ETF i mamy nadzieję, że inwestorzy przekonają się, że jest to efektywny i wygodny sposób inwestowania w indeksy warszawskiej giełdy. A w dalszej kolejności nie tylko warszawskiej – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie (replikacja) zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora rynku (dom maklerski).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.