Skip to main content

Kolejne ujemne saldo napływu kapitału do sektorowych funduszy ETF w Europie

Jak poinformowała firma BlackRock w tygodniu zakończonym 18 grudnia saldo napływu i odpływu środków z funduszy ETF posiadających ekspozycję na 19 subindeksów sektorowych indeksu Dow Jones STOXX 600 wyniosło (-25,0 mln USD). Było ono zatem nieco niższe niż tydzień wcześniej, kiedy wyniosło (-35,5 mln USD), ale był to jednocześnie trzeci taki przypadek w ostatnich czterech tygodniach.

Zachowanie inwestorów wypłacających środki z sektorowych funduszy ETF podyktowane było przede wszystkim wciąż nie najlepszą koniunkturą panującą na europejskich rynkach akcji. W tygodniu od 14 do 18 grudnia tylko jeden subindeks zanotował dodatnią stopę zwrotu (usługi zdrowotne – 0,4%), natomiast wszystkie pozostałe subindeksy znalazły się na minusie (największe straty poniosły fundusze replikujące subindeksy sektora bankowego – 3,5% i telekomunikacyjnego – 3,0%). Konsekwencją tych wyników inwestycyjnych był odpływ kapitału z funduszy ETF powiązanych z subindeksami sektora ropy i gazu (-42,8 mln USD), sektora surowców podstawowych (-41,8 mln USD) oraz sektora telekomunikacyjnego (- 26,0 mln USD). Najwięcej środków pozyskały natomiast fundusze sektora bankowego (44,1 mln USD) i opieki zdrowotnej (19,0 mln USD).

Od początku 2009 roku najwięcej kapitału netto napłynęło do funduszy ETF powiązanych z subindeksami branży telekomunikacyjnej (465,5 mln USD) i surowców podstawowych (393,3 mln USD).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.