Skip to main content

Inwestorzy wycofywali kapitał z sektorowych ETF-ów replikujących subindeks sektora bankowego

Według danych BlackRock w tygodniu zakończonym 18 czerwca wartość umorzeń tytułów uczestnictwa w funduszach ETF replikujących subindeksy indeksu STOXX 600 oferowanych przez siedem instytucji finansowych przewyższyła wartość nabyć o 205,2 mln USD. Stało się tak, mimo iż ubiegły tydzień był niezwykle udany dla europejskich inwestorów – dodatnie stopy zwrotu osiągnęły wszystkie subindeksy sektorowe indeksy STOXX 600, a w siedmiu przypadkach stopa zwrotu przekroczyła 5 proc.

Co ciekawe, najwyższymi zyskami w minionym tygodniu mogły pochwalić się fundusze naśladujące zachowanie subindeksu sektora bankowego (od 8,5% do 9,4%), a jednocześnie to właśnie z tych podmiotów wycofano (netto) najwięcej kapitału (-178,8 mln USD). Aż 173,4 mln USD odpłynęło z funduszu Dow Jones STOXX 600 Optimised Banks Source ETF, którego stopa zwrotu była najwyższa na rynku (9,4%), co może sugerować, iż inwestorzy którzy wcześniej ulokowali swoje kapitały w tym funduszu zdecydowali się zrealizować zyski (lub ograniczyć straty). Najlepszy bilans wpłat i wypłat zanotowały natomiast ETF-y odwzorowujące subindeks surowców podstawowych (+98,7 mln USD).

Od początku czerwca do 18 czerwca saldo nowych wpłat i wypłat wyniosło 27,5 mln USD. W tym okresie największym zainteresowaniem cieszyły się „bankowe” ETF-y (+117,5 mln USD), zaś najwięcej środków wypłacono (netto) z funduszy powiązanych z subindeksem sektora opieki zdrowotnej (-50,6 mln USD).

Saldo wpłat i wypłat od początku 2010 roku wyniosło już (-513,3 mln USD). Fundusze replikujące 13 subindeksów odnotowali w tym okresie ujemne saldo wpłat i wypłat (największe odnotowały fundusze odwzorowujące subindeks surowców podstawowych – 213,4 mln USD). Na plusie znalazły się fundusze ETF naśladujące 6 subindeksów, w tym największą popularnością cieszyły się ETF-y powiązane z subindeksem sektora medialnego (+284,1 mln USD).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.