Skip to main content

Blisko 3 mld USD nowego kapitału zasiliło europejskie ETF/ETP

Według informacji opublikowanej przez monitorującą rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) spółkę ETFGI, w lutym do ww. instrumentów finansowych (głównie o charakterze indeksowym) notowanych na 25 europejskich giełdach/platformach obrotu i oferowanych przez 52 dostawców (providers) napłynęło ogółem 2,92 mld USD. Na plusie znalazły się zarówno towarowe ETF/ETP (+2,66 mld USD) (to najlepszy wynik tej grupy instrumentów w historii – dotychczas najwięcej aktywów netto (2,12 mld USD) pozyskały one we wrześniu 2012 r.), jak i produkty naśladujące indeksy rynku instrumentów o stałym dochodzie (+2,12 mld USD). Ujemny bilans wpłat i wypłat w wysokości 2,19 mld USD zanotowały natomiast akcyjne fundusze ETF i instrumenty typu ETP. Luty był 17. z kolei miesiącem, w którym wystąpiła przewaga nabyć nad umorzeniami na europejskim rynku ETF i ETP.

Największą popularnością w lutym cieszyły się ETF i ETP oferowane przez: specjalizującą się w instrumentach posiadających ekspozycję na rynek towarowy spółkę ETF Securities (+1,36 mld USD napływu kapitału netto), posiadającą w swojej ofercie fundusze ETF iShares spółkę BlackRock (+771 mln USD) oraz firmę Vanguard (+330 mln USD). Od początku 2016 r. liderami w tym zestawieniu są: ETF Securities (+1,74 mld USD), BlackRock (+1,55 mld USD) oraz holenderska firma Think ETFs (+522 mln USD).

Według danych ETFGI w końcu lutego europejski rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP obejmował 2199 produktów posiadających 6846 linii notowań, w których zgromadzono 485 mld USD. Najczęściej instrumenty te odwzorowują indeksy stworzone przez MSCI (22,0% aktywów europejskiego rynku), STOXX (21,3%) i S&P Dow Jones Indices (12,3%).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.