Skip to main content

15 lat serwisu etf.com.pl

Minęło 15 lat od uruchomienia strony ETF.com.pl – pierwszego i przez wiele lat jedynego tego typu serwisu w polskim Internecie. Z okazji tej rocznicy warto spojrzeć jak bardzo zmienił się rynek pasywnego inwestowania w Polsce, z drugiej zaś jak wiele udało się przez ten czas zrobić w zakresie upowszechniania informacji i dostarczania wiedzy polskim inwestorom na temat pasywnego (indeksowego) inwestowania.

Przed piętnastu laty polski rynek pasywnie pasywnego (indeksowego) inwestowania nie funkcjonował. Żadne towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie zarządzało wówczas funduszem indeksowym, a na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie były notowane ani tytuły uczestnictwa funduszy ETF, ani inne indeksowe instrumenty finansowe. Dopiero niemal pół roku później, w lutym 2010 r., spółka Lyxor Asset Management utworzyła w ramach funduszu parasolowego Multi Units Luxembourg subfundusz Lyxor ETF WIG20, który w czerwcu został wpisany do rejestru funduszy zagranicznych prowadzonego przez KNF. 22 września 2010 r. jego tytuły uczestnictwa zadebiutowały na GPW w Warszawie (były notowane do kwietnia 2021 r.), zaś 31 maja 2011 r. do obrotu na warszawskiej giełdzie wprowadzone zostały tytuły uczestnictwa dwóch kolejnych funduszy ETF – Lyxor ETF S&P 500 i Lyxor ETF DAX (są notowane nadal pod innymi nazwami, w 2022 roku zarządzanie nimi przejęła spółka Amundi). Również pierwsze fundusze indeksowe (po kilkuletniej przerwie) pojawiły się na polskim rynku dopiero kilka miesięcy po uruchomieniu serwisu etf.com.pl – na przełomie maja i czerwca 2010 r. Quercus TFI i Ipopema TFI zaoferowały inwestorom (sub)fundusze Quercus short, Quercus lev i Ipopema m-Indeks FIO (dwa pierwsze nadal funkcjonują, likwidacja trzeciego rozpoczęła się w grudniu 2023 r.).

* – stan na koniec sierpnia 2024 r.

            O nikłym zainteresowaniu funduszami ETF i szerzej pasywnym inwestowaniem jesienią 2009 r. świadczy również bardzo uboga oferta informacyjna i edukacyjna. Na rynku wydawniczym dostępna była wówczas tylko jedna książka poświęcona funduszom ETF, w krajowej prasie finansowej i na stronach internetowych sporadycznie pojawiały się artykuły stricte na ten temat, nie istniał żaden specjalistyczny serwis dotyczący tej tematyki, nie były prowadzone żadne szkolenia i seminaria dla inwestorów (pierwsze, w formie stacjonarnej, odbyły się dopiero jesienią 2010 r. po debiucie pierwszego ETF-a na GPW), nie były organizowane również żadne wydarzenia (w tym konferencje) poświęcone pasywnemu (indeksowemu) inwestowaniu.

            15 lat później rynek pasywnego (indeksowego) inwestowania w Polsce zmienił się nie do poznania. Choć wciąż można mieć wiele zastrzeżeń do tempa jego rozwoju (zwłaszcza w porównaniu z bardziej rozwiniętymi rynkami europejskimi, nie wspominając o rynku amerykańskim), jest on obecnie – jak pokazują wybrane dane zamieszczone w powyższej tabeli – na dobrej drodze do zyskania należytej mu pozycji na krajowym rynku inwestycji finansowych. Cieszą zwłaszcza różnorodne inicjatywy edukacyjne i informacyjne, które przyczyniają się do upowszechnienia wiedzy na ten temat. Organizowane są cyklicznie dwie konferencje poświęcone pasywnemu inwestowaniu – „Warsaw Passive Investment Conference” zainicjowana przez GPW (odbyło się już pięć edycji) oraz „Pasywna Rewolucja” organizowana przez Stockbroker.pl (już niebawem będzie miała miejsce czwarta edycja). Tematyka pasywnego (indeksowego) inwestowania stała się obecna także na innych, prestiżowych konferencjach branży inwestycyjnej i zarządzania aktywami oraz wydarzeniach o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Coraz więcej pisze się na temat zalet i wad instrumentów indeksowych w Internecie – głównie w specjalistycznych serwisach finansowych oraz serwisach domów maklerskich, ale również w mediach o szerszym spektrum tematycznym, powstał kolejny serwis poświęcony stricte tej tematyce, wielu znanych popularyzatorów tematyki związanej z finansami (w tym finansami osobistymi), zwłaszcza blogerów finansowych, zwraca coraz częściej uwagę na pasywne (indeksowe) inwestowanie, coraz częściej tematyka ta przewija się w mediach społecznościowych. Ukazują się również książki dotyczące tej tematyki kierowane do różnych grup adresatów, które mają zarówno charakter poradnikowy, jak też popularnonaukowy. Wszystkie te inicjatywy przyczyniają się do upowszechnienia wiedzy na temat pasywnego (indeksowego) indeksowania, co niewątpliwie będzie sprzyjało większemu i bardziej świadomemu inwestowaniu w instrumenty indeksowe.

Wierzę, że istotną rolę w działalności edukacyjnej i informacyjnej odgrywał przez minione 15 lat serwis etf.com.pl. Uruchomiony we wrześniu 2009 r. wydawał się wówczas „głosem wołającym na puszczy” – w sytuacji, gdy rynek pasywnego (indeksowego) inwestowania w Polsce nie istniał, pisanie na ten temat wydawało się być skazane na porażkę. Stało się jednak inaczej – jak kropla drążąca skałę, tak teksty publikowane w serwisie powoli, stopniowo budowały świadomość tej tematyki wśród polskich inwestorów. A było tych tekstów (i innych aktywności) niemało. Oto kilka przykładowych. Przez minione 15 lat na stronie etf.com.pl ukazało się blisko 1180 informacji z rynku polskiego, prawie 780 odnoszących się do rynku europejskiego oraz ponad 780 dotyczących innych rynków na świecie (w szczególności rynku amerykańskiego) i rynku globalnego – w sumie zatem ponad 2700. Opublikowanych zostało ponad 220 bardziej rozbudowanych tekstów, przede wszystkim analiz dotyczących zarówno rynku polskiego jak i światowego, ale również artykułów naukowych i komentarzy. Od ponad 13 lat przeprowadziłem w sumie 162 sondy wśród użytkowników serwisu, których wyniki można znaleźć na stronie etf.com.pl na Facebooku. Od prawie 8 lat na stronie etf.com.pl obecne są „Wykresy miesiąca” przedstawiające grafiki opisujące najciekawsze tendencje na rynku pasywnego (indeksowego) inwestowania w kraju i za granicą. Wielokrotnie pojawiałem się także w mediach (Internecie, prasie i telewizji) prezentując opinie na temat różnych aspektów rozwoju pasywnego (indeksowego) inwestowania w Polsce i na świecie.

Przez te 15 lat starałem się rzetelnie, wiarygodnie, wyczerpująco i precyzyjnie opisywać i analizować wszystko to moim zdaniem było istotne w rozwoju pasywnego (indeksowego) inwestowania – przede wszystkim w Polsce, ale często także na świecie (zwłaszcza w USA i w Europie). Nie skupiałem się zatem wyłącznie na funduszach ETF, funduszach indeksowych, czy instrumentach typu ETP. Wiele miejsca poświęciłem takim powiązanym zagadnieniom/zjawiskom jak koszty inwestowania w indeksowe instrumenty finansowe (zwłaszcza w porównaniu z aktywnie zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi), indeksy rynku finansowego i dostawcy indeksów, czy też ukryte indeksowanie (closet indexing). Mam nadzieję, że te i inne aktywności spełniły swoje zadanie – zarówno w zakresie bieżącego informowania o istotnych wydarzeniach w tym segmencie rynku finansowego, jak i edukowania na temat instrumentów indeksowych, podmiotów je oferujących, jak i giełd na których znajdują się w obrocie. Dokładałem wszelkich starań, aby dostarczać Państwu najwyższej jakości wiedzę, aktualne informacje oraz opinie, choć z pewnością nie ustrzegłem się także błędów i niedociągnięć, za które przepraszam.

            Wierzę, iż będą Państwo wciąż odwiedzać stronę etf.com.pl szukając zarówno wiedzy, bieżących informacji, jak i pogłębionych analiz na temat funduszy ETF, funduszy indeksowych, instrumentów indeksowych typu ETN i ETC oraz innych aspektów funkcjonowania rynku pasywnego (indeksowego) inwestowania. Tak jak do tej pory będę stawiał przede wszystkim na rzetelność i wiarygodność przekazywanych informacji i analiz, zawsze jak to tylko możliwe popartych twardymi danymi. Misja którą – jako pierwszy w Polsce (i prawdopodobnie pierwszy w Europie Centralnej) – rozpocząłem przed 15 laty powinna być bowiem kontynuowana. Jestem bowiem przekonany, że rynek pasywnego (indeksowego) inwestowania w naszym kraju, choć już doświadczył ogromnego rozwoju w wielu aspektach, najlepsze lata ma wciąż przed sobą. Choć stoi przed nim wiele wyzwań – poczynając od tych o charakterze prawnym (m.in. zmiana przepisów dotyczących funduszy ETF w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi), poprzez te o charakterze technologicznym i systemowym, kończąc zaś na tych o charakterze mentalnym – będzie on zapewne systematycznie zdobywał zaufanie w Polsce, podobnie jak dzieje się to w wielu innych państwach na niemal całym świecie. W związku z powyższym, informowanie i analizowanie jego rozwoju będzie dla mnie nadal pasjonującą przygodą. Mam nadzieję, że będą Państwo zarówno obserwatorami jak i uczestnikami tych zmian razem z etf.com.pl.

Tomasz Miziołek

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.