Skip to main content

Przejęcie przez BlackRock funduszy ETF Claymore zwiększy jego dominację na kanadyjskim rynku

BlackRock – największa na świecie spółka zarządzająca aktywami (w tradycyjnych funduszach inwestycyjnych, funduszach ETF i na rachunkach inwestorów instytucjonalnych jest ulokowane 3,3 bln USD), lider także na rynku funduszy ETF – podpisał umowę kupna od Guggenheim Partners LLC kanadyjskiej spółki (z siedzibą w Toronto) Claymore Investments. Wartości umowy nie ujawniono. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca I kwartału 2012 r.

Dzięki tej transakcji oferta BlackRock poszerzy się o 34 fundusze ETF Claymore i dwa fundusze zamknięte, których łączne aktywa wynoszą ok. 7 mld CAD (ok. 6,9 mld USD). Obecnie aktywa 48 kanadyjskich funduszy iShares zarządzanych przez BlackRock wynoszą ok. 29 mld CAD – jest to zatem największy dostawca tych instrumentów finansowych na rynku kanadyjskim. Claymore zajmował dotychczas drugą pozycję pod tym względem. Po połączeniu BlackRock będzie zarządzał w Kanadzie w sumie 82 ETF-ami i dwoma funduszami zamkniętymi o łącznych aktywach w wysokości 35,9 mld CAD. Suma ta stanowi ponad 80% kanadyjskiego rynku funduszy ETF, którego wartość jest szacowana (w końcu 2011 r.) na 43,1 mld CAD.

Guggenheim Partners weszło na rynek funduszy ETF w 2009 r., kiedy to przejęło spółkę Claymore Group LLC (transakcja została ogłoszona w lipcu 2009 r., a sfinalizowana w końcu tego roku). W 2010 r. nastąpiła zmiana nazwy funduszy ETF Claymore zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych na Guggenheim.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.