Skip to main content

Ponad 300 instrumentów typu ETP na giełdzie w Toronto

6 września 2013 r. giełda w Toronto (Toronto Stock Exchange – TSX) poinformowała, że na jej parkiecie notowanych jest już ponad 300 instrumentów finansowych typu ETP (exchange-traded product). Stało się tak w wyniku wprowadzenia na torontońską giełdę pięciu funduszy ETF Purpose Investments.

Obecnie na TSX notowane są tytuły uczestnictwa 284 funduszy ETF oraz 17 instrumentów dłużnych typu ETN (exchange-traded note). Liczba notowanych instrumentów typu ETP wzrosła w okresie minionych dwóch lat o 40 procent, w efekcie czego ich łączna kapitalizacja w końcu sierpnia br. sięgnęła ok. 70 mld USD. W samym tylko 2013 r. na giełdzie w Toronto zadebiutowało 30 nowych funduszy ETF. W obrocie na TSX znajdują się obecnie fundusze ETF i instrumenty typu ETP 10 emitentów: Barclays, BMO Exchange Traded Funds, First Asset Exchange Traded Funds, First Trust Portfolios Canada, Horizons ETFs Management (Canada) Inc., BlackRock (iShares ETFs), PowerShares Canada, Purpose Investments Inc., RBC Global Asset Management Inc. i Vanguard Investments Canada Inc.

Przypomnijmy, iż giełda w Toronto była pierwszą giełdą papierów wartościowych na świecie, na którą zostały wprowadzone fundusze typu ETF. 9 marca 1990 r. na torontońskiej giełdzie rozpoczął się obrót instrumentem Toronto 35 Index Participation Units (TIPs), który naśladował zachowanie indeksu TSX 35 grupującego akcje 35 największych spółek kanadyjskich, których akcje są notowane na tamtejszej giełdzie.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.