Skip to main content

Pierwszy na świecie ETF z ekspozycją na branżę bukmacherską, zakładów sportowych i kasyn online

4 czerwca 2020 r. na NYSE Arca zadebiutował fundusz Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ) – pierwszy na świecie fundusz ETF oferujący ekspozycję na globalną branżę zakładów sportowych online i kasyn online. Tego dnia minął także rok od utworzenia pierwszego ETF-a przez spółkę Roundhill Investments – Roundhill BITKRAFT Esports & Digital Entertainment ETF (NERD). Wartość tytułu uczestnictwa tego funduszu wzrosła w tym okresie o 28,55%.

Fundusz Roundhill Sports Betting & iGaming ETF dąży do osiągnięcia wyników inwestycyjnych, które – przed uwzględnieniem opłat i wydatków – odpowiadają stopie zwrotu indeksu Roundhill Sports Betting & iGaming Index. To pierwszy na świecie indeks, który ilustruje koniunkturę w sektorze zakładów sportowych online i branży iGaming. Obejmuje on akcje spółek z całego świata, notowane na różnych giełdach, które aktywnie działają w ww. sektorach. Są to m.in. spółki, które przyjmują zakłady sportowe działając stacjonarnie oraz online, prowadzące internetowe platformy hazardowe, a także firmy zapewniające infrastrukturę i technologię dla tego rodzaju podmiotów.

Największymi pozycjami w aktywach funduszu są obecnie akcje bukmacherów DraftKings (7,02%) i Flutter (6,53%), firmy technologiczne wspierające tego rodzaju działalność Kambi (4,78%) i GAN (5,79%) oraz Barstool Sports – spółki dominującej wobec Penn National (4,16%), czyli amerykańskiego operatora kasyn i torów wyścigowych (wszystkie dane na 3 czerwca). Portfel funduszu jest doś mocno skoncentrowany – znajdują się w sumie walory 30-40 firm. W ujęciu geograficznym dominują spółki amerykańskie, znaczące udziały mają także firmy brytyjskie, australijskie, szwedzkie i – co ciekawe i nietypowe – maltańskie.

Wskaźnik kosztów (expense ratio) funduszu wynosi 0,75%, jest więc wysoki jak na standardy panujące na amerykańskim rynku ETF-ów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to fundusz tematyczny, a podmioty takie z reguły charakteryzują się znacznie wyższymi kosztami niż inne rodzaje akcyjnych ETF-ów (zwłaszcza typu market-cap).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.