Skip to main content

Pierwsze instrumenty typu ETN na giełdzie w Tokio

W sierpniu i wrześniu 2011 r. na Tokyo Stock Exchange (TSE) zadebiutowało 10 exchange-traded notes (ETNs) wyemitowanych przez Barclays Bank PLC (funkcjonują one globalnie pod marką iPath). To pierwsze tego typu instrumenty finansowe (o charakterze dłużnym, naśladujące zachowanie określonych indeksów), które pojawiły się na tokijskim parkiecie. Zostały one wyemitowane w formie japońskich kwitów depozytowych (Japanese Depositary Receipts – JDRs) – to również pierwsze tego typu instrumenty na TSE.

23 sierpnia do obrotu giełdowego weszły iPath S&P GSCI Total Return Index JDR (podąża on za zmianami szerokiego indeksu rynku towarowego S&P GSCI Total Return obejmującego ceny 24 surowców i towarów) oraz iPath S&P 500 VIX Mid-Term Futures JDR (replikuje on S&P 500 VIX Mid-Term Futures Total Return Index opisujący zmienność amerykańskiego rynku akcji obliczany na podstawie cen opcji call i put na indeks S&P 500)

6 września miało miejsce pierwsze notowanie kolejnych siedmiu ETN-ów dających ekspozycję na określone grupy towarów i surowców:

  • iPath S&P GSCI Precious Metals Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Precious Metals Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Industrial Metals Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Industrial Metals Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Energy Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Energy Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Agricultural Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Agricultural Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Grain Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Grain Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Softs Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Softs Index Total Return

  • iPath S&P GSCI Livestock Index Total Return JDR – odwzorowuje S&P GSCI Livestock Index Total Return

Wreszcie 21 września na TSE zadebiutował iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures JDR, który dąży do odzwierciedlenia zmian cen indeksu S&P 500 VIX Short-Term Futures Index Total Return. Podobnie jak iPath S&P 500 VIX Mid-Term Futures JDR jest to instrument pozwalający czerpać korzyści ze zmienności amerykańskiego rynku akcji, przy czym indeks ten mierzy stopę zwrotu z rolowanych codziennie długich pozycji w kontraktach futures na indeks VIX (indeks zmienności) wygasających w najbliższym okresie (za miesiąc i za dwa miesiące), nie zaś w średnim okresie.

Wskaźniki kosztów (expense ratio) instrumentów z ekspozycją na rynek towarowy wynoszą 0,75% w skali roku, natomiast ETN-ów zorientowanych na zmienność 0,89% w skali roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.