Skip to main content

Pierwsze ETF-y z ekspozycją na tajlandzki i malezyjski rynek akcji na parkiecie w Tokio

12 maja 2011 r. na Tokyo Stock Exchange (TSE) odbyło się pierwsze notowanie dwóch funduszy ETF zarządzanych przez największą w Japonii spółkę asset management – Nomura Asset Management: NEXT FUNDS Thai Stock SET50 Exchange Traded Fund i NEXT FUNDS FTSE Bursa Malaysia KLCI Exchange Traded Fund.

Pierwszy z nich jest replikuje cenowy indeks SET50 – najbardziej rozpoznawalny indeks giełdy w Tajlandii obliczany i publikowany przez tamtejszą giełdę (Stock Exchange of Thailand). To pierwszy w Japonii fundusz ETF z ekspozycją na tamtejszy rynek akcji. Fundusz inwestuje bezpośrednio w akcje spółek tajlandzkich z tego indeksu (w tym także w kwity depozytowe). W 2010 r. indeks ten zanotował wzrost o 56 proc. (w USD) i był to jeden z najlepszych wyników w Azji Wschodniej oraz jeden z pięciu najlepszych wyników na świecie. Od początku 2011 r. do chwili momentu debiutu funduszu ETF indeks ten zyskał kolejne 7 proc. W pierwszym dniu notowań NEXT FUNDS Thai Stock SET50 Exchange Traded Fund obrót tym instrumentem wyniósł 3808 jednostek. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 0,55%.

NEXT FUNDS FTSE Bursa Malaysia KLCI Exchange Traded Fund jest również pierwszym w Japonii ETF-em dającym japońskim inwestorom możliwość inwestowania w malezyjskie spółki. Odwzorowuje on (poprzez replikację fizyczną) zachowanie cenowego indeksu FTSE Bursa Malaysia KLCI stanowiącego benchmark dla malezyjskiego rynku akcji. Indeks ten obejmuje 30 największych (pod względem kapitalizacji) spółek malezyjskich notowanych na Bursa Malaysia – głównie z sektora finansowego, telekomunikacyjnego, ropy i gazu oraz prowadzących plantacje. W pierwszym dniu notowań NEXT FUNDS FTSE Bursa Malaysia KLCI Exchange Traded Fund obrót tym instrumentem wyniósł 1075 jednostek. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 0,55%.

Ogółem na TSE notowane są obecnie 103 fundusze ETF – najwięcej na kontynencie azjatyckim.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.