Skip to main content

NYSE Arca liderem amerykańskiego rynku instrumentów typu ETP

NYSE Arca jest czołową amerykańską giełdą, na której notowane są instrumenty finansowe typu ETP (w tym głównie fundusze ETF). Pierwszy tego typu instrument wszedł do notowań na tej platformie w 2000 r. Od tego momentu na NYSE Arca zadebiutował pierwszy na świecie instrument typu ETV (exchange-traded vehicle) i pierwszy ETF oparty na towarach (commodity-based ETF). Giełda ta była także pierwszą, która rozszerzyła swoje standardy dotyczące notowań instrumentów typu ETP na produkty międzynarodowe i o stałym dochodzie.

W 2015 r. (do 28 października) na NYSE Arca wprowadzono ponad sześciokrotnie więcej nowych instrumentów typu ETP (202) niż łącznie na pozostałe amerykańskie giełdy – NASDAQ i BZX (BZX Exchange to jedna z dwóch giełd, której operatorem jest BATS Global Markets).

Ponad 93% aktywów instrumentów typu ETP notowanych na amerykańskich giełdach w październiku przypadało na NYSE Arca – w sumie jest to 1,95 bln USD.

Łączna liczba notowanych na NYSE Arca instrumentów typu ETP (1564) jest ponad sześciokrotnie wyższa niż w sumie na pozostałych amerykańskich parkietach.

Udział NYSE Arca w obrocie instrumentami typu ETP na amerykańskim rynku wynosi (według danych na wrzesień 2015 r.) 20,7% – to o 124% więcej niż następna w tym zestawieniu NASDAQ.

Od 3 listopada segmentem instrumentów typu ETP na NYSE Arca kieruje Doug Yones, który przez ostatnie 17 lat pracował w spółce Vanguard, gdzie ostatnio był szefem działu krajowego indeksowania akcyjnego i zarządzania funduszami ETF.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.