Skip to main content

Nowy kapitał płynie szerokim strumieniem do funduszy ETF i instrumentów typu ETP

Według danych zgromadzonych przez spółkę ETFGI prowadzącą monitoring globalnego rynku exchange-traded funds i exchange-traded products miniony miesiąc okazał się bardzo udany jeśli chodzi o napływ nowych środków finansowych (w ujęciu netto) do tych produktów finansowych. Zasilone zostały one kwotą 34,0 mld USD – to o 1,0 mld USD więcej niż w całym I kwartale bieżącego roku. Instytucją finansową, która w kwietniu pozyskała netto najwięcej kapitału do swoich ETFs/ETPs był BlackRock (fundusze ETF iShares) (10,2 mld USD); na kolejnych pozycjach uplasowały się Vanguard (6,2 mld USD) oraz State Street (4,6 mld USD). Zdecydowaną większość nowego kapitału netto przyciągnęły w kwietniu akcyjne ETFs/ETPs (+27,5 mld USD); daleko za nimi uplasowały się dłużne ETFs/ETPs (+6,3 mld USD), podczas gdy z towarowych ETFs/ETPs wypłacono o 920 mln USD więcej niż do nich wpłacono.

W pierwszych czterech miesiącach 2014 r. napływ netto kapitału do ETFs/ETPs na świecie wyniósł 68,9 mld USD, nieco mniej niż w tym samym okresie 2013 r. (83,1 mld USD). Największy udział w tym napływie miały akcyjne ETFs/ETPs (+37,4 mld USD) oraz dłużne ETFs/ETPs (+24,5 mld USD). Towarowe ETFs/ETPs doświadczyły przewagi wypłat nad wpłatami w wysokości 1,2 mld USD.

Według danych ETFGI w końcu kwietnia łączne aktywa funduszy ETF i instrumentów typu ETP na świecie osiągnęły poziom 2,49 bln USD – najwyższy w historii. Nowe rekordowe poziomy aktywów odnotowano także w Stanach Zjednoczonych (1,76 bln USD), Europie (449,7 mld USD), Japonii (82,4 mld USD), Kanadzie (61,1 mld USD) oraz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki (41,4 mld USD). Instrumenty te są obecnie oferowane przez 221 instytucji finansowych i notowane na 59 giełdach papierów wartościowych na całym świecie. W sumie rynek ETFs/ETPs obejmuje 5241 produktów posiadających 10 238 linii notowań.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.