Skip to main content

Norweski fundusz ETF w ofercie Global X Funds

Global X Funds – nowojorski dostarczyciel funduszy ETF (na rynek amerykański) – wprowadził 10 listopada na NYSE Arca Global X FTSE Norway 30 ETF – pierwszy ETF oferujący ekspozycję na norweskie spółki.

Norwegia, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie przyjęła euro, posiada jedną z najlepiej rozwiniętych i najbardziej stabilnych gospodarek na świecie. W rankingu Human Development Index w 2009 r. zajęła pierwsze miejsce, a w rankingu Banku Światowego uplasowała się na trzeciej pozycji pod względem wartości PKB per capita. Siła norweskiej gospodarki tkwi przede wszystkim w eksporcie (głównie surowców energetycznych i metali), który generuje olbrzymią nadwyżkę w obrotach handlowych. Środki te zasilają jeden z największych na świecie państwowych funduszy majątkowych (sovereign wealth fund – SWF) – Government Pension Fund.

Celem Global X FTSE Norway 30 ETF jest śledzenie notowań indeksu FTSE Norway 30, który został skonstruowany po to, aby odzwierciedlać wyniki szerokiego rynku akcji w Norwegii. W portfelu indeksu znajduje się 30 norweskich firm, głównie z sektora ropy i gazu (41,4%), sektora finansowego (18,0%) oraz z branży telekomunikacyjnej (11,3%). W dniu 7 grudnia największy udział w portfelu inwestycyjnym funduszu posiadały akcje takich spółek jak: Statoil (18,51%), Dnb Nor (13,39%), Telenor (10,91%), Seadrill (6,10%) oraz Royal Caribbean Cruise (5,74%). Całkowite koszty (total expenses) w skali roku wynoszą 0,50%.

Nowy fundusz ETF uzupełnia dotychczasową ofertę tego providera, która obejmuje m.in. Global X FTSE Nordic 30 ETF posiadający ekspozycję – oprócz Norwegii – także na Danię, Szwecję i Finlandię. W sumie Global X Funds oferuje obecnie 17 exchange-traded funds

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.