Według danych zgromadzonych przez firmę BlackRock w lipcu 2024 r. do funduszy ETF na świecie trafiło netto aż 195,4 mld USD. Tym samym pobity został poprzedni rekord – 168,5 mld USD, ustanowiony w grudniu 2023 r. ETF-y notowane na amerykańskich parkietach odnotowały napływ netto kapitału w wysokości 124 mld USD, tylko o 5 mld USD mniejszy od najlepszego rezultatu osiągniętego w grudniu ubiegłego roku (129 mld USD). Według Todda Rosenblutha, szefa działu badań w firmie konsultingowej VettaFi, lipcowy rekord był spowodowany rosnącymi oczekiwaniami, że amerykańska Rezerwa Federalna wkrótce dołączy do globalnego trendu luzowania polityki pieniężnej, co zapewni bardziej sprzyjające warunki dla rynków na całym świecie.
Najwięcej nowych środków trafiło do funduszy akcyjnych (126,6 mld USD), co było najlepszym wynikiem od grudnia 2023 r. Liderem w tej kategorii okazały się ETF-y inwestujące w spółki technologiczne (10,1 mld USD), dużym zainteresowaniem cieszyły się również ETF-y z ekspozycją na spółki finansowe, przemysłowe i użyteczności publicznej (odpowiednio 1,8 mld USD, 1,6 mld USD i 1,5 mld USD). Drugi wynik w historii – 14,2 mld USD napływu nowego kapitału – zanotowały fundusze małych amerykańskich firm (więcej – 16,2 mld USD – odnotowano jedynie w grudniu 2023 r.).
ETF-y posiadające ekspozycję na rynek papierów o stałym dochodzie przyciągnęły rekordowe 60,5 mld USD. W opinii spółki BlackRock w przeciwieństwie do poprzednich rekordowych miesięcy przepływów w tym segmencie, które często były napędzane przez wzrost zakupów w ramach jednej konkretnej ekspozycji, wzrost globalnych przepływów w instrumentach o stałym dochodzie miał tym razem charakter powszechny. ETF-y inwestujące w obligacje rządowe przyciągnęły 19,8 mld USD, najwięcej od października 2023 r., przy czym podobny poziom popytu odnotowały fundusze krótkoterminowe i długoterminowe. Fundusze naśladujące indeksy obejmujące obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym pozyskały netto 13,6 mld USD, co stanowiło drugi najlepszy miesięczny rezultat w historii. Do ETF-ów lokujących środki w wysokodochodowe obligacje korporacyjne trafiło 4 mld USD, a do produktów z ekspozycją na instrumenty dłużne rynków wschodzących 3,2 mld USD. Rekordowe napływy stały się udziałem dłużnych ETF-ów notowanych na giełdach w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) – najwięcej środków zasiliło fundusze obligacji skarbowych i fundusze obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym (odpowiednio 3,6 mld USD i 3,4 mld USD).
Zdaniem Pata Tschosika, starszego stratega ds. portfeli w Ned Davis Research, rosnące przekonanie o zbliżającej się obniżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną spowodowało w ostatnich tygodniach gwałtowny wzrost przepływów środków do funduszy z eskpozycją na rynek instrumentów o stałym dochodzie.
Instrumenty indeksowe inwestujące w złoto przyciągnęły 3,2 mld USD, najwięcej od marca 2022 r.
Kolejny rekord napływu kapitału (po wcześniejszych rekordowych wynikach w styczniu, marcu i grudniu ubiegłego roku) ustanowiły aktywne ETF-y w USA, które zostały zasilone środkami o wartości 27,9 mld USD.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.