Skip to main content

Najtańszy kanadyjski fundusz ETF na giełdzie w Toronto

15 września na Toronto Stock Exchange (TMX) zadebiutował fundusz Horizons BetaPro S&P/TSX 60™ Index ETF. Fundusz został wprowadzony na giełdę w Toronto przez BetaPro Management Inc. – menedżera funduszy Horizons BetaPro Exchange Traded Funds (HBP ETFs).

Jest to najtańszy fundusz ETF dostępny na kanadyjskim rynku – opłata za zarządzanie (management fee) wynosi w jego przypadku zaledwie 0,07% w skali rocznej. Jest to jednocześnie mniej niż połowa stawki kolejnego najtańszego funduszu ETF w Kanadzie. Jest to jednocześnie wyjątkowy produkt z innego powodu. Dotychczas bowiem providerzy funduszy ETF w Kanadzie mieli wyłączność na korzystanie z określonego indeksu (podpisywali w tym zakresie umowę z firmą dostarczającą indeksy) – tym razem indeks odwzorowywany przez fundusz BetaPro był wykorzystywany już wcześniej przez inne instytucje finansowe (iShares S&P TSX 60 Fund – największy obecnie fundusz ETF w Kanadzie – zgromadził dotychczas ponad 11,2 mld USD).

Horizons BetaPro S&P/TSX 60™ Index ETF replikuje (replikacja syntetyczna przy wykorzystaniu Total return swaps) zachowanie indeksu S&P/TSX 60 TR – najbardziej rozpoznawalnego indeksu kanadyjskiego rynku akcji. Indedks ten obejmuje akcje 60 największych spółek kanadyjskich, które – według danych Standard & Poor`s – reprezentują obecnie blisko 75% kapitalizacji tamtejszego rynku akcji. Funkcję market makera pełni National Bank Financial Inc.

Według danych z końca sierpnia w 44 funduszach ETF BetaPro zgromadzono dotychczas środki finansowe o wartości ok. 2,3 mld USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.