Skip to main content

Fundusze ETF i instrumenty typu ETP pozyskały w sierpniu prawie 21 mld USD netto nowych aktywów

Choć sierpniowe wydarzenia na giełdach były dla inwestorów jak przejażdżka rollercoasterem, napływ netto nowych aktywów do funduszy typu ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) na świecie okazał się dodatni i według danych spółki ETFGI wyniósł 20,8 mld USD. Był to zatem już 19. z kolei miesiąc, w którym wystąpiły dodatnie napływy netto kapitału do ww. instrumentów notowanych na światowych parkietach.

Zdaniem Deborah Fuhr, partnera zarządzającego w ETFGI, obawy o chiński rynek akcji i rynek walutowy oraz o kondycję tamtejszej gospodarki w połączeniu ze zniżkującymi cenami surowców spowodowały korektę na amerykańskim rynku akcji – indeks S&P 500 obniżył swoją wartość o 6%. Mimo to napływ netto kapitału do akcyjnych ETFs/ETPs był dodatni i wyniósł 2,4 mld USD. Blisko czterokrotnie więcej nowego kapitału zasiliło ETF-y i ETP powiązane z indeksami rynku instrumentów o stałym dochodzie (8,8 mld USD), natomiast 1,5 mld USD nowych środków netto trafiło do towarowych ETFs/ETPs. Największe sukcesy w przyciąganiu nowego kapitału odniosły spółki Vanguard (+4,7 mld USD), Deutsche Bank (oferujący swoje produkty indeksowe głównie pod marką db x-trackers) (+3,4 mld USD), Nomura Asset Management (+3,1 mld USD), UBS (+1,7 mld USD) oraz Lyxor (+1,2 mld USD).

W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się ETF-y i ETP oferujące ekspozycję na rynek akcji – zgromadziły one w tym okresie nowy kapitał netto o wartości 139,3 mld USD. O ponad 60 proc. mniej nowych środków pozyskały dłużne ETFs/ETP (+52,8 mld USD), natomiast towarowe ETFs/ETPs zdołały zebrać jedynie 3,7 mld USD nowych aktywów netto. Głównymi beneficjentami napływu kapitału do giełdowych instrumentów indeksowych były w tym okresie: BlackRock (fundusze ETF iShares) (+63,4 mld USD), Vanguard (+54,9 mld USD), Deutsche Bank (db x-trackers) (+25,2 mld USD), WisdomTree (+21,0 mld USD) oraz Nomura Asset Management (+13,5 mld USD).

Według danych ETFGI na koniec sierpnia globalny rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP obejmował 5926 instrumentów finansowych posiadających 11 451 linii notowań. Znajdowały się one w obrocie na 63 giełdach w 51 państwach i były oferowane przez 267 podmiotów. Łączne aktywa ETF-ów i ETP wynosiły 2,86 bln USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.