Skip to main content

Fundusz ETF z ekspozycją na rynek chińskich obligacji także w ofercie Van Eck Global

Nowojorska spółka Van Eck Global wprowadziła 12 października 2011 r. na platformę NYSE Arca fundusz Market Vectors Renminbi Bond ETF. To drugi w ostatnich miesiącach ETF zorientowany na rynek chińskich obligacji, który pojawił się w ofercie amerykańskich firm zarządzających aktywami – w końcu września 2011 r. firma Guggenheim uruchomiła fundusz Guggenheim Yuan Bond ETF (o którym można przeczytać tutaj).

Market Vectors Renminbi Bond ETF oferuje ekspozycję na segment obligacji chińskich denominowanych w tamtejszej walucie – renminbi (obligacje określane popularnie jako „dim sum”). Dąży on do naśladowania stóp zwrotu osiąganych przez Market Vectors Renminbi Bond Index, który obejmuje obligacje o stałym oprocentowaniu denominowane w renminbi, zarówno te posiadające rating inwestycyjny, jak też te bez ratingu, jednakże wyemitowane przez spółki posiadające rating (chińskie i spoza Chin). W dniu 30 września 2011 r. w portfelu indeksu znajdowały się głównie obligacje wyemitowane przez spółki z Chin (65,3%) i z Hongkongu (14,5%) (choć obecnie były w nim także papiery amerykańskie, niemieckie, singapurskie, francuskie, a nawet rosyjskie), przede wszystkim obligacje przedsiębiorstw (38,1%), banków (37,6%) i rządowe (22,5%), o zapadalności od roku do 3 lat (64,5%) i od 3 do 5 lat (21,2%). Wskaźnik kosztów brutto (gross expense ratio) funduszu wynosi 0,50% w skali roku.

To już trzeci indeksowy instrument finansowy w ofercie Van Eck Global powiązany z chińskim rynkiem finansowym. W 2008 r. spółka ta wprowadziła na rynek amerykański pierwszy ETN powiązany z kursem chińskiej waluty wobec amerykańskiego dolara (Market Vectors Chinese Renminbi/USD ETN), natomiast w 2010 r. r. uruchomiła pierwszy w USA (i jak na razie jedyny) ETF replikujący indeks skupiający wyłącznie chińskie akcje typu A (tzw. A-shares) (Market Vectors China ETF). Market Vectors Renminbi Bond ETF to już 37. ETF oferowany przez firmę Van Eck Global.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.