Skip to main content

Fundusz ETF inwestujący w akcje firm z branży streamingowej na NYSE Arca

Amerykańska spółka Roundhill Investments specjalizująca się w tematycznych ETF-ach wprowadziła na rynek NYSE Arca swój kolejny produkt tego rodzaju – Roundhill Streaming Services & Technology ETF. To pierwszy ETF oferujący inwestorom ekspozycję na spółki z sektora streamingowego z całego świata. W portfelu funduszu znajdują się akcje firm aktywnie działających w branży streamingowej, w tym:

  • firm, które obsługują usługi przesyłania strumieniowego bezpośrednio do konsumenta, w tym wideo, audio, przesyłanie strumieniowe na żywo,
  • firm, które tworzą infrastrukturę lub technologię niezbędną do ułatwienia przesyłania strumieniowego.

Fundusz inwestuje w walory firm oferujących usługi przesyłania strumieniowego m.in. takich jak Netflix, Disney+, Spotify, HBO Max, Hulu, Peacock (inwestuje bezpośrednio w akcje danej firmy lub w akcje jej spółki macierzystej). Lokuje aktywa także w akcje spółek korzystających ze wzrostu popularności streamingu i upadku telewizji kablowej. W aktywach funduszu nie brakuje również akcji firm streamingowych spoza USA, takich jak J-Stream z Japonii, AfreecaTV z Korei Południowej, czy Kuaishou z Chin.

Branża streamingowa odnotowuje w ostatnich latach ogromny wzrost, bardzo korzystnie rysują się także jej perspektywy rozwoju w najbliższym okresie. Według danych ze strony Statista w latach 2013-2019 amerykańskie gospodarstwa domowe zwiększyły swoje wydatki na usługi przesyłania strumieniowego wideo o 480%, a wydatki na przesyłanie strumieniowe audio wzrosły o 345%. Z kolei bank inwestycyjny Goldman Sachs uważa, że do 2030 r. 1,2 miliarda ludzi na świecie będzie płatnymi subskrybentami usługi strumieniowego przesyłania dźwięku, w porównaniu do 341 milionów w 2019 r. Natomiast Trade Desk sugeruje, że 27% Amerykanów zrezygnuje z tradycyjnego planu telewizyjnego w 2021 r., co jest zjawiskiem znanym jako „odcięcie kabla” (cord cutting).

W portfelu funduszu Roundhill Streaming Services & Technology ETF znajdują się akcje około 40 spółek, w większości amerykańskich (54% aktywów), choć obecne są w nim także akcje spółek chińskich (27%), szwedzkich, japońskich, południowokoreańskich i kanadyjskich (wszystkie poniżej 10%). W większości są to firmy o dużej kapitalizacji (powyżej 5 mld USD). Wskaźnik kosztów (expense ratio) funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

Przypomnijmy, iż oferta Roundhill Investments obejmuje także działający od 2014 roku fundusz Roundhill Acquirers Deep Value ETF oferujący ekspozycję na mocno niedowartościowane akcje, wprowadzony na rynek w 2019 roku fundusz Roundhill BITKRAFT Esports & Digital Entertainment ETF (lokuje kapitał w akcje firm z branży e-sportu i cyfrowej rozrywki), a także uruchomiony w 2020 roku fundusz Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (inwestuje w akcje firm z sektora zakładów sportowych i iGamingowego – więcej informacji na jego temat: https://etf.com.pl/aktualnosci-swiat/pierwszy-na-swiecie-etf-z-ekspozycja-na-branze-bukmacherska-zakladow-sportowych-i-kasyn-online/).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.