Skip to main content

Dwa pierwsze fundusze ETF BetaShares na giełdzie w Sydney

15 grudnia 2010 r. spółka BetaShares Capital Limited wprowadziła na Australian Securities Exchange (ASX) swoje dwa pierwsze fundusze ETF. Są to fundusze sektorowe naśladujące wyniki dwóch subindeksów sektorowych indeksu S&P/ASX 200: finansowego i surowcowego.

BetaShares Financials Sector ETF replikuje S&P/ASX 200 Financials-x-A-REIT Index (w jego skład wchodzą spółki finansowe – głównie banki i firmy ubezpieczeniowe – za wyjątkiem property trusts). Indeks ten obejmuje 21 uczestników – w końcu grudnia 2010 r. największy udział w jego portfelu posiadały: Commonwealth Bank (22,2%), Westpac Banking Corp. (19,1%), ANZ Banking Group (17,2%) oraz National Austr Bank (14,7%). Koszty zarządzania wynoszą 0,39% w skali roku.

BetaShares Resources Sector ETF replikuje S&P/ASX 200 Resources Index. W jego skład wchodzą spółki zajmujące się poszukiwaniem i wydobywaniem metali przemysłowych, ropy i gazu oraz złota i metali szlachetnych. Indeks ten obejmuje 63 uczestników – w końcu grudnia 2010 r. największy udział w jego portfelu posiadały: BHP Billiton (41,0%), Rio Tinto (10,0%), Newcrest Mining (8,2%), Woodside Petroleum (6,9%) oraz Origin Energy (3,9%). Koszty zarządzania wynoszą 0,39% w skali roku.

Oba fundusze wykorzystują w celu odwzorowania indeksów replikację syntetyczną.

W pierwszym miesiącu handlu wartość aktywów obu instrumentów finansowych przekroczyła 70 mln USD – to jeden z najbardziej udanych debiutów funduszy ETF na ASX.

W 2011 r. BetaShares planuje wprowadzić na parkiet w Sydney kolejne ETF-y, w tym m.in. już w najbliższych tygodniach pierwszy walutowy fundusz ETF (na amerykańskiego dolara) na rynku australijskim.

Spółka BetaShares jest spółką australijską, jest jednak związana z BetaPro Management – jednym z największych emitentów funduszy ETF w Ameryce Północnej.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.