Skip to main content

Dow Jones i CME Group tworzą joint venture

Należąca do News Corporation Dow Jones & Company – jedna z największych na świecie firm zajmujących się dostarczaniem informacji z globalnego świata biznesu, będąca właścicielem Dow Jones Indexes oraz CME Group – jedna z największych na świecie giełd instrumentów pochodnych i giełd towarowych – zawarły porozumienie w sprawie utworzenia joint venture, które będzie prowadzić działalność w zakresie indeksów giełdowych.

CME Group obejmie w nowej spółce 90% udziałów, natomiast pozostałe 10% należeć będzie do Dow Jones & Company. Ta ostania spółka wniesie do nowego przedsięwzięcia wycenioną na 675 mln USD Dow Jones Indexes, natomiast CME Group dostarczy usługi związane z gromadzeniem danych rynkowych warte 607,5 mln USD. Nowa firma pozyska także w postaci długu ok. 613 mln USD, która to kwota zostanie przeznaczona na zapłatę 607,5 mln USD dla Dow Jones & Company.

Według danych BlackRock, w końcu 2009 r. Dow Jones był siódmym największym providerem indeksów na światowym rynku ETF biorąc pod uwagę wartość aktywów ulokowanych w tych instrumentach finansowych. W 136 ETF-ach posiadających w sumie 219 linii notowań zgromadzono 40,92 mld USD, co stanowiło 4,0% całego rynku funduszy ETF.

Transakcja powinna zostać sfinalizowana w I kwartale br. pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń organów nadzoru oraz wypełnienia innych postanowień umowy.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.