Skip to main content

Dostawca indeksów – spółka Solactive – obchodzi dziesiąte urodziny

W październiku 2017 r. niemiecka spółka Solactive AG świętuje swoje dziesięciolecie. Firma została założona w 2007 roku z zamiarem zaproponowania modelu skoncentrowanego na efektywności i elastyczności, a tym samym poprawienia doświadczeń klientów w zakresie indeksowania. Ten model biznesowy pozwolił spółce wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć udział w branży, która tradycyjnie jest zdominowana przez kilka renomowanych podmiotów. Obecnie Solactive zajmuje się rozwijaniem, obliczaniem i dystrybucją tworzonych na zamówienie indeksów obejmujących wszystkie klasy aktywów.

Przez minione 10 lat mała firma wyrosła na jednego z liderów branży indeksowej. Oblicza obecnie ponad 4500 indeksów dla ponad 350 klientów, w tym dla znanych banków inwestycyjnych, dostawców funduszy ETF i asset managerów. Z indeksami Solactive powiązanych jest ponad 260 ETF-ów znanych firm zarządzających, których aktywa przekraczają 50 mld USD (pierwszy ETF – oferowany przez BNP Paribas – replikujący indeks stworzony przez Solactive rozpoczął działalność w czerwcu 2008 r.). W sumie wartość środków zainwestowanych w produkty finansowe powiązane z indeksami spółki wynosi obecnie ponad 100 mld USD. Solactive zatrudnia 85 osób w swojej siedzibie we Frankfurcie, zaś wkrótce otworzy pierwsze biuro poza granicami Niemiec – w Toronto. Kanadyjski oddział, który zacznie w pełni funkcjonować w styczniu 2018 r., będzie służyć jako centrum operacyjne oferując usługi dla klientów działających w strefie czasowej EST (czas wschodni), tj. dla klientów ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi w tej części świata. To strategiczne posunięcie przybliża Solactive do zapewnienia całodobowej obsługi biznesowej swoim klientom na całym świecie.

Spółka uruchomiła niedawno pierwsze indeksy oparte na badaniach (research-based indices). Do tej grupy należy rodzina indeksów Intuitive Beta składająca się z zestawu indeksów smart beta oraz seria indeksów Solactive Minimum Downside Volatility, które starają się minimalizować ekspozycję na downside risk. Ponadto po niedawnym wprowadzeniu z sukcesem na rynek indeksów szerokiego rynku, w tym indeksu Solactive Spain 40 Index, którego wyniki odwzorowuje fundusz ETF db x-trackers Spanish Equity UCITS ETF (DR) i indeksu Solactive Swiss Large Cap Index, na podstawie którego utworzony został fundusz ETF db x-trackers Swiss Large Cap UCITS ETF (DR), spółka zamierza wkrótce uruchomić serię indeksów Solactive Global Benchmark Series. Ten benchmarki ważone kapitalizacją rynkową umożliwią klientom uzyskanie efektywnej kosztowo ekspozycji na rynki poszczególnych państw, regionów oraz na rynek globalny.

W zakresie indeksów rynku instrumentów o stałym dochodzie spółce udało się uruchomić grupę indeksów obejmujących rynki obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym i obligacji typu high-yield denominowane w euro i w dolarach amerykańskich: Solactive Euro HY Corporate Index, Solactive USD High Yield Corporate Index, Solactive USD Investment Grade Corporate Index i Solactive Euro IG Corporate Index. Ponadto Solactive rozszerza swoją działalność w Kanadzie dzięki rosnącej liczbie ETF-ów korzystających z rodziny kanadyjskich indeksów instrumentów o stałym dochodzie.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.