BlackRock uzupełnił swoją dotychczasową ofertę tematycznych funduszy ETF funkcjonujących pod hasłem „Megatrend” o cztery nowe produkty. Zapewniają one unikatową ekspozycję głównie na innowacyjne spółki z sektorów technologicznego i opieki zdrowotnej. Fundusze są notowane na NYSE Arca.
Trzy z nich to aktywnie zarządzane, transparentne ETF-y działające pod marką BlackRock i zarządzane przez Fundamental Active Equity Portfolio Managers. Fundusze tego rodzaju nie naśladują wyników żadnego indeksu, natomiast – jako fundusze transparentne – codziennie ujawniają skład swoich portfeli inwestycyjnych (w odróżnieniu od tworzonych w ostatnim czasie nietransparentnych, aktywnie zarządzanych ETF-ów określanych często skrótem ANT (active non-transparent ETF)). Ich celem inwestycyjnym jest maksymalizacja dochodu z inwestycji, długoterminowy wzrost wartości kapitału lub osiągnięcie jak najwyższej całkowitej stopy zwrotu.
BlackRock Future Health ETF dąży do maksymalizacji całkowitej stopy zwrotu w wyniku inwestycji w innowacyjne i wschodzące firmy z sektora opieki zdrowotnej. Indeksem referencyjnym funduszu jest MSCI All Country World Index (ACWI). Głównym zarządzającym portfelem inwestycyjnym jest Erin Xie. W aktywach funduszu znajdują się walory ok. 140 spółek, głównie amerykańskich (ok. 70%). Wskaźnik kosztów funduszu (expense ratio) wynosi 0,85% w skali roku.
BlackRock Future Tech ETF stara się osiągnąć jak najwyższą całkowitą stopę zwrotu inwestując w firmy opracowujące innowacyjne i wschodzące technologie w sektorze technologicznym, które mogą kształtować globalną przyszłość gospodarki. Indeksem referencyjnym funduszu jest MSCI All Country World Index (ACWI). Głównym zarządzającym portfelem inwestycyjnym jest Tony Kim. W aktywach funduszu znajdują się walory ok. 100 spółek, głównie amerykańskich (ok. 60%) i chińskich (ok. 10%). Wskaźnik kosztów funduszu (expense ratio) wynosi 0,88% w skali roku.
BlackRock Future Innovators ETF dąży do długoterminowego wzrostu wartości kapitału poprzez inwestowanie w amerykańskie małe i średnie spółki z różnych sektorów o małej i średniej kapitalizacji. Indeksem referencyjnym funduszu jest Russell 2500 Growth. Głównym zarządzającym portfelem inwestycyjnym jest Phil Ruvinsky. W aktywach funduszu znajdują się walory ok. 60 spółek, głównie z takich branż jak technologie informacyjne i opieka zdrowotna. Wskaźnik kosztów funduszu (expense ratio) wynosi 0,80% w skali roku.
Czwartym funduszem uruchomionym przez BlackRock jest tradycyjny ETF odwzorowujący stopę zwrotu wybranego indeksu i działający pod marką iShares. Fundusz iShares Virtual Work and Life Multisector ETF ma na celu śledzenie indeksu NYSE FactSet Global Virtual Work and Life Index obejmującego spółki z rynków rozwiniętych i wschodzących, które dostarczają produkty, usługi i technologie umożliwiające ludziom pracę zdalną i wspierające coraz bardziej wirtualny styl życia. W portfelu funduszu znajduje się ok. 70 spółek, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych (ok. 60%) i Chin (ok. 15%). W ujęciu sektorowym dominują dwie branże: technologie informacyjne i komunikacja (ich łączny udział w aktywach wynosi około 80%). Wskaźnik kosztów funduszu (expense ratio) wynosi 0,47% w skali roku.
BlackRock wyróżnia pięć głównych megatrendów:
- przełomowe technologie – przewiduje się, że do 2025 r. będzie ponad 75 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu, w porównaniu z 30 miliardami obecnie;
- zmiany demograficzne i społeczne – dłuższe życie i nowoczesny styl życia zmienią medycynę i nawyki konsumentów. Niektóre szacunki przewidują 45% wzrost liczby osób w wieku 60 lat lub starszych na całym świecie do 2030 r.;
- szybka urbanizacja – masowa migracja do miast będzie wymagać nowych modeli biznesowych i infrastruktury. Szacuje się, że do 2050 r. dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach – to dwukrotnie więcej w ujęciu procentowym niż w 1950 r.;
- zmiany klimatyczne i niedobór zasobów – przewiduje się, że do 2050 r. połowa światowej energii będzie pochodzić ze słońca i wiatru, w porównaniu z zaledwie 7% w 2015 r.;
- wschodzące globalne bogactwo – wzrost zamożności konsumentów będzie widoczny w szczególności w Azji i na rynkach wschodzących. Przewiduje się, że wschodzące gospodarki będą stanowić sześć z siedmiu największych gospodarek do 2050 r.
Według Armando Senry, szefa iShares na kontynencie amerykańskim, megatrendy napędzają światową transformację gospodarczą, społeczną i technologiczną, stwarzając ogromne możliwości inwestycyjne i zapotrzebowanie ze strony inwestorów. Spółka przewiduje, że kategoria megatrendów wzrośnie o 500% do 250 mld USD do 2024 roku. Warto także podkreślić, iż strategie inwestycyjne realizowane przez fundusze należące do tej kategorii wykraczają poza tradycyjne strategie oparte na klasyfikacji sektorowej, kapitalizacji rynkowej i geograficznej.
Obecnie w gronie ETF-ów funkcjonujących pod marką Megatrend znajduje się łącznie 17 funduszy. Oprócz czterech ww. są to także: iShares Global Infrastructure ETF, iShares Global Clean Energy ETF, iShares Emerging Markets Infrastructure ETF, iShares MSCI China ETF, iShares MSCI India ETF, iShares Exponential Technologies ETF, iShares MSCI China A ETF, iShares U.S. Infrastructure ETF, iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF, iShares Self-Driving EV and Tech ETF, iShares Cybersecurity and Tech ETF, iShares Genomics Immunology and Healthcare ETF oraz U.S. Tech Breakthrough Multisector ETF.
Wpis jeszcze nie ma komentarzy.