Skip to main content

20 lat funduszy ETF w Nowej Zelandii

11 czerwca 2016 r. minęło 20 lat od momentu wprowadzenia na giełdę w Nowej Zelandii (NZX) pierwszego funduszu ETF. Był to fundusz NZ Top 10 (TNZ) zarządzany przez spółkę Smartshares, którego celem było osiąganie wyników inwestycyjnych jak najbardziej zbliżonych do wyników indeksu S&P/NZX 10 grupującego akcje 10 największych spółek notowanych na parkiecie w Wellington. W momencie uruchomienia obejmował on akcje następujących firm: Air New Zealand, Carter Holt Harvey, Fletcher Challenge Forestry Division, Fletcher Challenge, Brierley Investments, Goodman Fielder, Lion Nathan, Fernz Corporation, Telecom Corporation of New Zealand i Wilson and Horton. Obecnie w skład jego portfela wchodzą walory: Auckland International Airport, Contact Energy, Fletcher Building, Fisher & Paykel Healthcare Corporation, Meridian Energy, Ryman Healthcare, SkyCity Entertainment Group, Sky Network Television, Spark New Zealand i Z Energy.

Smartshares – spółka zależna od NZX – jest nie tylko pionierem funduszy ETF w Nowej Zelandii, ale także jedynym emitentem tych instrumentów finansowych notowanych na NZX Main Board. Bezpośrednimi inwestorami (direct unitholders) w 23 ETF-ach tej firmy (posiadają one ekspozycję na rynek akcji, obligacji , gotówkowy i nieruchomości) jest ponad 10 tys. osób, natomiast ponad 50 tys. inwestorów posiada udziały w ETF-ach poprzez doradców finansowych oraz dobrowolne plany oszczędnościowe KiwiSaver. Wartość aktywów pod zarządzaniem tych funduszy przekracza 1,6 mld NZD. Rosną również obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF Smartshares na NZX – w tym roku wyniosły już ponad 100 mln NZD.

Przełomowym rokiem dla rozwoju funduszy ETF na NZX był rok 2015 – od grudnia 2014 r. do listopada 2015 r. spółka Smartshares wprowadziła na główny nowozelandzki parkiet (NZX Main Board) 18 nowych ETF-ów.

Nowa Zelandia była czwartym państwem na świecie, w którym uruchomiony został fundusz ETF – wcześniej stało się tak tylko w Kanadzie (w 1990 r.), w Stanach Zjednoczonych (w 1993 r.) oraz w Japonii (w 1995 r.).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.