Skip to main content

Warsaw Passive Investment Conference – 10-11 maja 2022 r.

  • W dniach 10-11 maja br. odbędzie się kolejna, trzecia edycja Warsaw Passive Investment Conference
  • Prelegenci tegorocznej konferencji będą rozmawiać w szczególności
    o perspektywach dotyczących inwestowania pasywnego, a także o budowaniu portfeli inwestycyjnych z wykorzystaniem funduszy ETF
  • Organizatorami są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Beta Securities Poland oraz Biuro Maklerskie mBanku
  • Wydarzenie odbędzie się w formule online

Już ponad 10 bilionów dolarów zostało zgromadzonych w funduszach typu ETF. Na całym świecie notowanych jest ponad 7,5 tys. instrumentów tego typu. Ich popularność rośnie także wśród inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).  

– Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2021 wynika, że jednostki funduszy ETF ma w portfelu ponad 1/3 badanych inwestorów. Jest to kilkanaście procent więcej niż w poprzedniej edycji badania. W ubiegłym roku liczba notowanych ETF-ów na GPW wzrosła do dziesięciu, a w naszej ofercie znajdują się fundusze oparte między innymi na najważniejszych indeksach warszawskiego parkietu z rodziny WIG. ETF-y typu short umożliwiają zarabianie na rynku spadającym, kiedy wartość indeksów się zmniejsza – powiedziała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych. – Polscy inwestorzy mogą także obracać funduszami ETF, których instrumentami bazowymi są uznane indeksy zagraniczne. Na początku tego roku oferta GPW poszerzyła się o fundusz ETF, który umożliwia inwestowanie w rynek obligacji. Warszawska giełda tworzy produkty, które odpowiadają potrzebom naszych inwestorów. Aby podnieść świadomość w obszarze możliwości i trendów w inwestowaniu, GPW mocno angażuje się także w inicjatywy o charakterze edukacyjnym. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych inwestowaniem pasywnym na trzecią już edycję konferencji Warsaw Passive Investment Conference, którą organizujemy we współpracy z Biurem Maklerskim mBanku i Beta Securities. Prelegenci tegorocznej konferencji będą rozmawiać w szczególności o perspektywach dotyczących inwestowania pasywnego, a także o budowaniu portfeli inwestycyjnych z wykorzystaniem funduszy ETF – dodała Izabela Olszewska. 

– ETF-y to jedne z najbardziej popularnych instrumentów inwestycyjnych na świecie, które już od ponad 20 lat podbijają rynki finansowe Stanów Zjednoczonych, Azji i Europy. Z pewnym opóźnieniem, ale popularność ETF-ów dotarła również do Polski. Trzy lata temu ponad 2000 klientów Domu Maklerskiego mBanku dokonało przynajmniej jednej transakcji z wykorzystaniem ETF. W zeszłym roku ta liczba wzrosła do prawie 25 tysięcy (…) – podkreślił Kamil Szymański, Wicedyrektor Departamentu Rynków Regulowanych Biura Maklerskiego mBanku, jednego z organizatorów Warsaw Passive Investment Conference.

Szczególnym propagatorem rozwoju rynku ETF w Polsce jest Beta Securities Poland – laureat nagrody za największe zaangażowanie w rozwój tego rynku podczas Podsumowania Roku Giełdowego 2021.

– Pierwsze ETF-y pojawiły się  na GPW w 2010 roku. Rozwój oferty przyspieszył dopiero w 2019 roku wraz z pojawieniem się funduszy Beta ETF. Obecnie notowanych jest 11 funduszy, przy czym w ostatnim roku pojawiło się aż pięć nowych. (…) Fundusze Beta ETF na WIG20, mWIG40 i sWIG80 stanowią 97 procent kapitalizacji spółek z indeksu WIG. Ponadto pojawiła się nowa klasa aktywów – polskie obligacje skarbowe, dzięki funduszowi Beta ETF TBSP. Giełdowe ETF-y to nie tylko polskie indeksy. Dostępne są dwa fundusze na S&P500, w tym jeden z zabezpieczeniem ryzyka walutowego, a także na fundusz na Nasdaq-100, również z zabezpieczeniem walutowym oraz ETF na niemiecki indeks DAX. W tej chwili możemy budować dobrze zdywersyfikowane portfele inwestycyjne o zróżnicowanym ryzyku. Jestem przekonany, że to dopiero początek rozwoju oferty funduszy ETF na warszawskiej giełdzie (…) – powiedział Robert Sochacki, Członek Zarządu BETA Securities Poland.

Konferencja Warsaw Passive Investment Conference odbywać się będzie online. Do udziału w niej można zapisać poprzez formularz rejestracyjny na stronie wydarzenia: https://www.gpw.pl/wpic

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.