Skip to main content

Prof. Jajuga optymistycznie o przyszłości rynku ETF-ów

W wypowiedzi dla Gazety Giełdy „Parkiet” (pojawiła się ona w artykule „Giełda za 20 lat: automaty i centrum dla całego regionu” opublikowanym 9 kwietnia 2011 r.) prof. Krzysztof Jajuga – niekwestionowany autorytet w krajowym środowisku finansów – prezentując swoją wizję przyszłości GPW w Warszawie zwrócił m.in. uwagę na pasywne formy inwestowania, które jego zdaniem mają przed sobą znakomite perspektywy.

„W miarę, jak GPW będzie się rozwijać, w dalszym ciągu będzie malało znaczenie indywidualnych inwestorów. Głównymi handlującymi na warszawskim parkiecie będą instytucje. Owszem, na rynku zostaną fani, którzy od lat żyją giełdą, co pewien czas będzie się pojawiać grupa nowych indywidualnych inwestorów, którzy będą próbowali swoich sił. Ale na rozwiniętych rynkach aktywne inwestowanie przegrywa z pasywnym (często stosowanym przez duże fundusze „śledzące” benchmarki) chociażby z uwagi na koszty transakcji. Z tego też powodu przewiduję rozwój rozmaitych instrumentów portfelowych, coś na kształt szeroko rozumianych ETF, opartych na indeksach, których już teraz mamy na świecie przecież tysiące. Kryzys systemu emerytalnego, czego jesteśmy świadkami, będzie dodatkowym bodźcem dla wyboru tych produktów, które w długoterminowym horyzoncie powinny dawać przyzwoitą średnią roczną stopę zwrotu, a więc być produktami oszczędzania na emeryturę.”

Prof. Krzysztof Jajuga jest profesorem nauk ekonomicznych, wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję prezesa CFA Society of Poland. Od lutego 2008 r. do sierpnia 2008 r. był członkiem Rady Nadzorczej GPW w Warszawie. Obecnie jest m.in. członkiem Rady Nadzorczej BPH TFI, TMS Brokers i spółki Hawe.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.