Skip to main content

Pierwszy fundusz typu ETF na GPW w lutym przyszłego roku?

Prawdopodobnie już w lutym 2010 roku na GPW w Warszawie zadebiutuje pierwszy zagraniczny exchange-traded fund. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to ETF na indeks WIG20, który wprowadzi na nasz rynek jedna z czołowych instytucji w tym segmencie rynku w Europie i na świecie – Lyxor Asset Management. Według informacji opublikowanych przez Gazetę Giełdy „Parkiet” („Funduszom akcyjnym wyrasta konkurent”, „ETF wyzwaniem dla funduszy”) warszawska giełda podpisała już z Lyxor AM umowę w tej sprawie, zaś wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego powinien wpłynąć w najbliższych dniach. Od tego momentu KNF będzie miała dwa miesiące na jego rozpatrzenie.

Jak informuje „Parkiet” opłata za zarządzanie w pierwszym na polskim rynku finansowym ETF-ie wyniesie ok. 0,5% średniorocznej wartości aktywów. Według zapowiedzi Lyxor AM spółka nie będzie pobierała żadnej opłaty dystrybucyjnej, tak więc jedynymi kosztami dla inwestorów, którzy zdecydują się nabyć jednostki tego ETF-a do swojego portfela, będą prowizje maklerskie. Zgodnie z zapowiedzią Iwony Sroki – prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych – od początku 2010 r. do końca lipca przyszłego roku opłata za rejestrację ETF-ów zostanie obniżona o 50 proc. Czasową obniżkę stawek opłat dotyczących ETF-ów wprowadzi prawdopodobnie także GPW w Warszawie.

Członek zarządu GPW w Warszawie – Adam Maciejewski – ujawnił także, że spółka pracuje obecnie nad umożliwieniem realizacji krótkiej sprzedaży dla ETF-ów (o czym można było już przeczytać tutaj), co powinno istotnie poprawić atrakcyjność zarówno tych instrumentów, jak i całego rynku instrumentów pochodnych na indeks WIG20.

Według Aleksandry Kosmulskiej z Lyxor AM już obecnie można zaobserwować spore zainteresowanie nowym produktem ze strony instytucji finansowych.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.