Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – wrzesień 2018 r.

Nieco większą aktywnością niż w ostatnich miesiącach wykazali się we wrześniu inwestorzy dokonujący transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF notowanymi na warszawskiej giełdzie. Według danych GPW w Warszawie obroty tymi instrumentami finansowymi sięgnęły w minionym miesiącu 12,99 mln zł, co było najlepszym rezultatem od lutego br. (w stosunku do sierpnia oznaczało to wzrost aż o 148,5%). W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku wartość obrotów tytułami uczestnictwa trzech ETF-ów wyniosła w sumie 110,4 mln zł i była o 19,4% niższa niż w tym samym okresie 2017 roku.

Łączny wolumen obrotów tytułami uczestnictwa funduszy ETF wyniósł we wrześniu 59,4 tys. sztuk, był zatem aż o 136% wyższy niż miesiąc wcześniej i najwyższy od maja. Zwiększyła się również liczba zleceń złożonych na rynku ETF-ów – było ich 725,6 tys., czyli o 13,6% więcej niż w sierpniu. Warto jednak podkreślić, iż wrześniowe statystyki w obu przypadkach wypadają korzystnie jedynie na tle bardzo mizernych pod tym względem kilku ostatnich miesięcy, gdyż w porównaniu chociażby z rokiem 2017 wartości te są z reguły zdecydowanie niższe.

Wrześniowy wzrost obrotów ETF-ami to w głównej mierze zasługa inwestorów handlujących tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF, w przypadku którego obroty wyniosły 7,46 mln zł. To wynik o blisko 134% lepszy od sierpniowego i najlepszy od lutego br. Również zainteresowanie dwoma pozostałymi ETF-ami – Lyxor S&P 500 UCITS ETF i Lyxor DAX (DR) UCITS ETF – wyraźnie zwiększyło się po wakacyjnym marazmie. W przypadku pierwszego z ww. funduszy obroty sięgnęły 2,96 mln zł (to o 122,6% więcej niż w sierpniu i najwięcej od czerwca), natomiast w przypadku drugiego wyniosły 2,56 mln zł (to o 260,6% więcej niż miesiąc wcześniej i najwięcej od lutego).

Wraz ze znaczącym wzrostem wartości obrotów, w niewielkim tylko stopniu zwiększyła się liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF na warszawskim parkiecie, czego konsekwencją była istotnie wyższa niż w ostatnich miesiącach średnia wartość transakcji (13,3 tys. zł). W minionym miesiącu zawarto 974 transakcje tytułami uczestnictwa funduszy ETF – to o 20 więcej niż w sierpniu. Drugi miesiąc z rzędu najwięcej transakcji dotyczyło tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF (422, o 15 więcej niż miesiąc wcześniej). Inwestorzy zrealizowali ponadto 373 transakcje tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF (o 9 mniej niż w sierpniu) oraz 179 transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor DAX (DR) UCITS ETF (o 14 więcej niż w sierpniu).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.