Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – sierpień 2016 r.

Aktywność inwestorów w segmencie funduszy ETF notowanych na warszawskiej giełdzie (mierzona miesięczną wartością obrotów tymi instrumentami finansowymi) oscyluje od roku (za wyjątkiem stycznia 2016 r.) między 10 a 20 mln zł. W sierpniu, według danych GPW w Warszawie, wartość obrotów tytułami uczestnictwa trzech ETF-ów wyniosła 16,56 mln zł i była niemal identyczna jak w lipcu (wzrost o niecałe 3 tys. zł). W okresie od stycznia do sierpnia włącznie wartość obrotów ETF-ami na warszawskim parkiecie wyniosła 127,9 mln zł i była o 39,0% niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Łączny wolumen obrotów wyniósł w sierpniu 58,7 tys. tytułów uczestnictwa funduszy ETF i był o 53,1% niższy niż w lipcu. Z kolei liczba złożonych zleceń na rynku ETF-ów wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 5,2% i wyniosła 3078,9 tys.

Spośród trzech notowanych na warszawskiej giełdzie ETF-ów najwyższe obroty tytułami uczestnictwa w sierpniu odnotowano w przypadku funduszu Lyxor DAX (DR) UCITS ETF – 11,14 mln zł. Był to równocześnie drugi najlepszy rezultat w historii jego dotychczasowej obecności na GPW w Warszawie (najwyższe obroty miały dotąd miejsce w maju 2015 r. – 13,23 mln zł). Drugim pod względem popularności instrumentem okazał się fundusz Lyxor WIG20 UCITS ETF – obroty jego tytułami uczestnictwa wyniosły jednak tylko 4,33 mln zł i były o 14,1% niższe niż w lipcu. Najniższą wartość obrotów zanotował tym razem najpopularniejszy ETF lipca – Lyxor S&P 500 UCITS ETF. W sierpniu zainteresowanie tym funduszem zmniejszyło się jednak drastycznie (aż o 86,4% wobec lipca), a obroty ledwo przekroczyły 1 mln zł (1,09 mln zł).

W sierpniu na giełdzie w Warszawie zawarto 904 transakcje tytułami uczestnictwa funduszy ETF, o 119 mniej niż w lipcu. Prawie połowa transakcji (444) przypadła na tytuły uczestnictwa funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF – było ich jednak o 106 mniej niż w lipcu i najmniej w tym roku. Nieznacznie spadła (w porównaniu z poprzednim miesiącem) liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF (o 21 do 261), natomiast liczba transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor DAX (DR) UCITS ETF była o 8 wyższa niż w lipcu i wyniosła 199.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.