Skip to main content

Obroty tytułami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie – luty 2015 r.

Wyraźny wzrost wartości obrotów, a zwłaszcza liczby transakcji tytułami uczestnictwa funduszy ETF na warszawskim parkiecie w styczniu nie był kontynuowany w lutym. Według danych GPW w Warszawie łączne obroty tymi instrumentami finansowymi wyniosły w minionym miesiącu jedynie 6,90 mln zł i okazały się niższe niż w styczniu o 10,45 mln zł (60,2%). Tym samym znalazły się na poziomie, jaki można było obserwować przez większą część 2014 roku. W pierwszych dwóch miesiącach 2015 r. suma obrotów tytułami uczestnictwa trzech funduszy ETF notowanych na warszawskiej giełdzie sięgnęła 24,3 mln zł, co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 43,7% (to jednak niemal wyłącznie zasługa styczniowego ożywienia, gdyż w lutym 2015 r. w porównaniu z lutym 2014 r. obroty zwiększyły się tylko o 3,5%).

Po raz drugi w historii rynku funduszy ETF na GPW w Warszawie najwyższe obroty w skali miesiąca nie stały się udziałem funduszu Lyxor UCITS ETF WIG20 (poprzednio taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 2013 r., kiedy to liderem pod względem obrotów okazał się fundusz naśladujący notowania indeksu S&P 500). Większym zainteresowaniem inwestorów w lutym cieszyły się bowiem tytułu uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF DAX – obroty tym instrumentem wyniosły w minionym miesiącu 3,67 mln zł (były zatem o 26% niższe niż w styczniu). Wartość obrotów tytułami uczestnictwa funduszu odwzorowującego wyniki indeksu WIG20 była o 51,2% niższa od funduszu posiadającego ekspozycję na niemieckie blue chipy i wyniosła zaledwie 1,79 mln zł – to najsłabszy rezultat w historii i o 81% gorszy niż w styczniu! Relatywnie niewielkim zainteresowaniem cieszył się również fundusz Lyxor UCITS ETF S&P 500 – po wyraźnym wzroście wartości obrotów w styczniu, tym razem zmniejszyły się one o 54% i sięgnęły 1,44 mln zł.

O ponad połowę w porównaniu z rekordowym styczniem zmniejszyła się w lutym liczba transakcji ETF-ami. Ogółem przeprowadzono ich 932, czyli o 51,1% mniej niż miesiąc wcześniej. Co ciekawe, po raz pierwszy w dotychczasowej historii obecności funduszy ETF na warszawskim parkiecie, liderem pod względem liczby transakcji nie okazał się Lyxor UCITS ETF WIG20. Tym razem najczęściej dokonywano transakcji tytułami uczestnictwa funduszu Lyxor UCITS ETF S&P 500 (428 – o 26,2% mniej niż w styczniu). W przypadku funduszu odzwierciedlającego wyniki indeksu WIG20 zanotowano w lutym zaledwie 264 transakcje – aż o 78,9% mniej niż w styczniu (to jednocześnie drugi najgorszy wynik w historii po listopadzie 2012 r.). Najmniej transakcji miało miejsce w przypadku funduszu Lyxor UCITS ETF DAX – 240 (spadek o 30,2% wobec stycznia).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.